Materiał Partnera Podologia jako dziedzina medycyny.

Podologia jako dziedzina medycyny.

Podologia zajmuje się leczeniem chorób, diagnostyką i pielęgnacją stóp. Wcześniej zabiegi stóp wykonywane były w salonach kosmetycznych, w których z braku odpowiedniej higieny, dochodziło do infekcji, a nawet amputacji palców. Podologia kompleksowo podchodzi do chorób oraz zaburzeń funkcji stopy. Specjalista dobiera właściwą terapię dla pacjenta i wykonuje również zabieg, przywracając prawidłowe funkcjonowanie stóp, właściwy wygląd, usuwa zgrubienia i odciski; obcina oraz koryguje paznokcie.

Kiedy warto wybrać się do podologa?

Wizytę u podologa warto zaplanować, kiedy mamy problem ze stopami - z paznokciami czy zmianami skórnymi. Najczęściej udajemy się z wrastającym paznokciem, haluksami, wszelkimi ranami na skórze, uszkodzeniami, pęknięciami skóry i grzybicą stóp. Zabiegi wykonujące przez podologa:

  • kosmetyka paznokci,

  • usuwanie wrastających paznokci, odcisków, kurzajek, zgrubień, nagniotek,

  • leczenie grzybicy, modzeli i hiperkeratozy,

  • usuwanie zrogowaciałego naskórka,

  • odciążanie bolesnych miejsc,

  • masaż,

  • stopa cukrzycowa,

  • wykonywanie opatrunków na stopach i piętach,

  • udzielanie profesjonalnych porad na temat pielęgnacji stóp i profilaktyki ich chorób.

Czym jest badanie podoskopowe?

Badanie wykonywane jest specjalistycznym urządzeniem, umożliwiającym zdiagnozowanie na podstawie analizy, odbicia lustrzanego podeszwy stóp. Na podoskopie przebada stopy i oceni zachowanie stóp podczas chodzenia. Zanim pomolog przeprowadzi takie badanie, musi stwierdzić, że są ku temu powody np. ból w kończynach dolnych, zakłócenia w chodzeniu, problemy z utrzymywaniem równowagi, niepoprawna budowa kończyn dolnych i stóp.

Nadmierna potliwość stóp.

Ta dolegliwość jest nie tylko wstydliwa, ale prowadzi do chorób skórnych stóp. Hiperhydroza jest wytwarzaniem większej ilości potu, niż jest to konieczne do termoregulacji. Najczęściej pocą się stopy, dłonie i pachy. Ta dolegliwość prowadzi nawet do grzybicy. Podolog usuwa zmiany powstałe w wyniku nadpotliwości i przeprowadza podstawowy zabieg podologiczny. Dobiera specjalistyczne kosmetyki, które pomagają zmniejszyć dyskomfort, złagodzić problemy z nadmierną potliwością stóp. Noszenie odpowiednich butów i skarpet, częste mycie stóp i prawidłowe przycinanie paznokci, pozwala uniknąć problemów ze stopami.

Do Gabinetu Podologicznego Katarzyny Fijałkowskiej-Laska w Wyszkowie przy ul. Pułtuskiej 48 przychodzą też osoby po źle wykonanym pedicure i chore na cukrzycę. Wszystkie osoby, które potrzebują profesjonalnej porady na temat pielęgnacji stóp i profilaktyki, mogą zgłosić się do podologa.

Podziel się