Artykuł sponsorowany Pierwsze objawy alkoholizmu. Jak wykryć je zawczasu?

Pierwsze objawy alkoholizmu. Jak wykryć je zawczasu?

Alkoholizm to postępująca, chroniczna choroba. Skutkuje ona problemami rodzinnymi, poważnymi trudnościami w życiu osobistym i zawodowym. To zjawisko wynikające z wielu czynników, co sprawia, że profilaktyka i leczenie są ogromnymi wyzwaniami dla dzisiejszego świata. Są one trudne z uwagi na to, że alkohol to najbardziej rozpowszechniona używka, która jest spożywana również towarzysko. Jak zatem rozpoznać pierwsze objawy alkoholizmu?

Pierwsze etapy alkoholizmu

Alkoholizm jest chorobą przewlekłą. Z czasem objawia się podwyższoną tolerancją na alkohol, uzależnieniem oraz zmianami patologicznymi zachodzącymi w organizmie. Specjaliści wymieniają cztery fazy alkoholizmu:

  • prealkoholową,
  • ostrzegawczą,
  • krytyczną,
  • przewlekłą.

Na kolejnych etapach choroby przybywa charakterystycznych objawów i nabierają one na sile. Leczenie można rozpocząć w każdym momencie, chociaż im większy progres choroby, tym dłuższy i trudniejszy jest powrót do pełnej trzeźwości.

Faza prealkoholowa, określana jako wstępna, cechuje się występowaniem objawów ostrzegawczych. Jeżeli zostaną one szybko zauważone, leczenie alkoholizmu, np. metodą 12 kroków, może być niezwykle skuteczne. Objawy te to przede wszystkim:

  • odczuwanie szczególnej przyjemności z picia,
  • traktowanie alkoholu jako środka na poprawę humoru,
  • poszukiwanie okazji do picia, a z czasem konieczność sięgania po alkohol, by zwalczyć wewnętrzne napięcie.

Z kolei faza ostrzegawcza wiąże się z pojawieniem się luki pamięciowej, nawet po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu. Osoba uzależniona inicjuje „kolejki”, przyspiesza tempo picia. Pije również potajemnie, bez okazji. Alkoholik może już zdawać sobie sprawę, że pije za dużo, ale jeszcze nie dopuszcza do siebie myśli, że ma problem alkoholowy.

Późniejsze fazy choroby alkoholowej

Faza krytyczna alkoholizmu, jak podkreślają specjaliści prywatnego ośrodka leczenia uzależnień Droga do Domu, cechuje się zupełną utratą alkoholika nad piciem. Na tym etapie nie mają znaczenia żadne plany czy obietnice składane bliskim. On sam nie jest w stanie powstrzymać się od picia.

Możliwe są krótkie stany abstynencji, które jednak kończą się kolejnym kieliszkiem. Całe życie alkoholika kręci się już wokół alkoholu. Głównym jego zajęciem staje się planowanie, momentu napicia się i gromadzenia na ten cel środków.

Faza przewlekła (chroniczna) to najbardziej zaawansowana faza choroby. Uzależniona osoba nie ma już wyrzutów sumienia, nie hamuje się. Pije, kiedy tylko może, stale jest nietrzeźwa. Szybko się upija, wystarczą do tego niewielkie dawki alkoholu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas