Artykuł sponsorowany Pierwsza wizyta u psychoterapeuty. Co warto wiedzieć

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty. Co warto wiedzieć

Wielu z nas ma obawy przed podjęciem psychoterapii. To zrozumiałe, bowiem mamy zaufać i otworzyć się przed obcą osobą. Jednak taka forma pomocy, może być bardzo owocna w skutkach, dlatego warto się przełamać i skorzystać z niej. Szczególnie stresująca może być pierwsza wizyta u psychoterapeuty, więc bardzo dobrze jest dowiedzieć się czegoś więcej o niej przed pójściem do gabinetu psychoterapeutycznego.

Gabinet

Zazwyczaj gabinet prezentuje się dość skromnie. Na pewno są w nim minimum dwa fotele ustawione tak, byś czuł się jak najbardziej komfortowo (nie w pozycji visa vi, która potęguje stres i sprawia, że czujesz się jak na rozmowie kwalifikacyjnej). Znajdziesz tam również lampkę i zegar, dzięki któremu będziesz mógł na bieżąco kontrolować czas.

Jak wygląda sama wizyta?

Na ogół wygląda ona inaczej u każdego pacjenta, ponieważ każdy jest inny i ma inną konstrukcję psychiczną. Jedni otwierają się szybciej i łatwiej przychodzi im mówienie o sobie, swoich uczuciach i problemach, a innym trudniej otworzyć się przed obcą osobą. Jednym słowem jedni są nieśmiali, zamknięci lub introwertywni, a inni otwarci i ekstrawertywni. Oczywiście proces ten zależy również od rodzaju i stopnia problemu, z którym, przychodzi pacjent.

Jak przebiega sama wizyta?

Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to wizyta, na której głównym celem jest ,,oswojenie się’’ pacjenta z nową sytuacją. Psychoterapeuta powinien być bardzo delikatny i nie nachalny ani zbyt intruzywny w zasypywaniu pytaniami. Na wszystko przyjdzie pora, a na tym etapie najważniejsze jest stopniowe oswajanie się i budowanie podstawowego zaufania. Na początku psychoterapeuta da nam więc pewną przestrzeń. Może spytać, dlaczego zdecydowaliśmy się na psychoterapię, a także zapytać o jakieś fakty z naszego życia. Każda informacja jest bardzo wartościowa dla psychoterapeuty, ponieważ jest on dopiero na początkowym etapie zbierania cennych danych o pacjencie, a im więcej ich ma, tym obiektywniej może on zobaczyć sytuację, a tym samym pomóc pacjentowi. Pytania te mogą dotyczyć przeszłości, problemu, dzieciństwa, rodziny, relacji, związku, chorób czy aktualnej sytuacji życiowej. Dużo zależy od tego, z czym my sami ,,wyjdziemy’’ do niego. Pod koniec wizyty psychoterapeuta powinien przedstawić więc swoje widzenie sytuacji i problemu oraz wnioski, a następnie (jeśli starczy czasu) zaprosi do podjęcia wspólnej decyzji co do podjęcia ewentualnej dalszej współpracy oraz jej wstępnego wyglądu oraz celów.

Jeśli jest Ci potrzebna pomoc psychoterapeuty, to polecamy Gabinet Terapii Esse, którego pracownicy pomogą Ci uporać się z Twoimi problemami i poprawić jakość Twojego życia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas