Materiał Partnera Piaskowanie zębów czyli skuteczna walka z kamieniem nazębnym

Piaskowanie zębów czyli skuteczna walka z kamieniem nazębnym

Dbanie o higienę jamy ustnej to nie tylko leczenie ubytków, ale także piaskowanie zębów. Zabieg, który pozwala na skuteczne usunięcie kamienia jest często bagatelizowany przez pacjentów. Dlatego chcemy nieco bardziej podkreślić jego znaczenie oraz przebieg. W dzisiejszym artykule dowiecie się dlaczego warto regularnie odwiedzać stomatologa i jakie efekty może dać piaskowanie zębów.

Jak przebiega piaskowanie?

Zabieg może być wykonywany przez lekarza stomatologa lub higienistkę stomatologiczną. Piaskowanie polega na usuwaniu płytek kamienia nazębnego oraz różnego rodzaju przebarwień za pomocą piaskarki stomatologicznej. Generuje ona specjalny aerozol wodno-powietrzny, który zawiera piasek dentystyczny. Jest on „wystrzeliwany” pod ciśnieniem, dzięki czemu może rozbić zalegający na zębach kamień. To nieco inna metoda aniżeli w przypadku popularnego skalingu, podczas którego osad nazębny rozbijany jest za pomocą ultradźwięków. Podczas zabiegu pacjent ma założone okulary ochronne. Po skończonym piaskowaniu zęby są oczyszczane za pomocą specjalnej pasty, gumki oraz szczotki. Końcowym etapem zabiegu jest nałożenie na zęby środka z fluorem, którego zadaniem jest wzmocnienie powierzchniowej warstwy szkliwa. Drobinki piasku używanego podczas zabiegu posiadają określoną grubość i wielkość. Efektem zabiegu są jaśniejsze zęby o gładkiej powierzchni.

Cel piaskowania

Piaskowanie ma na celu dotarcie do miejsc, których nie jesteśmy w stanie wyczyścić podczas codziennego mycia zębów tradycyjną szczoteczką. Jednocześnie podczas zabiegu usuwane są wszelkie drobnoustroje, które gromadzą się w trudno dostępnych szczelinach między zębami. Piaskowanie jest szczególnie zalecane osobom noszącym aparaty ortodontyczne, a także pacjentom posiadającym tzw. stłoczenie zębów. Bardzo często zabieg piaskowania jest wstępem do wybielania zębów. Może także stanowić uzupełnienie wspomnianego wcześniej skalingu.

Zalecenia po piaskowaniu

Przez 3 godziny po zakończonym zabiegu pacjent nie powinien pić napojów oraz jeść pokarmów barwiących zęby. Chodzi głównie o kawę, herbatę lub chociażby czerwone wino. Nie powinien także palić papierosów. Z kolei kwaśne potrawy oraz gazowane napoje mogą powodować większą nadwrażliwość zębów. „Dbając o codzienną higienę jamy ustnej możemy znacznie wydłużyć efekty piaskowania” – podkreśla lekarz stomatolog z przychodni lekarskiej KARP Med.

Przeciwwskazaniem do zabiegu piaskowania jest ciąża oraz alergia na składniki preparatów (soda). Zabiegu nie wykonuje się również w przypadku stwierdzenia stanu zapalnego, ran lub owrzodzenia śluzówki jamy ustnej.

Zaletą piaskowania jest nie tylko piękny uśmiech, ale także oczyszczenie zębów z niebezpiecznych drobnoustrojów. Zabieg ten ma charakter profilaktyczny i powinien być stosowany, kiedy tylko na powierzchni zębów pojawi się wyraźnie widoczny osad. Łącząc go z codzienną higieną jamy ustnej zapobiegniemy powstawaniu stanów zapalnych i ubytków.

Opracowanie:

KARP Med Przychodnia Lekarska Tadeusz Karp

Jaworzno , Grunwaldzka 109

  • tel. 32 753 18 78

Podziel się