Artykuł sponsorowany Od czego zależy to, ile trwa psychoterapia?

Od czego zależy to, ile trwa psychoterapia?

Decyzja o skorzystaniu z sesji psychoterapeutycznych, może wiązać się wieloma obawami, pytaniami czy wątpliwościami. Niektóre osoby lubią mieć wszystko zaplanowane, więc oprócz rozważań na temat przebiegu psychoterapii, pojawiają się również pytania dotyczące długości cyklu terapeutycznego oraz od czego on zależy. Brak jednoznacznej odpowiedzi może budzić jeszcze więcej wątpliwości, dlatego przed rozpoczęciem sesji psychoterapeutycznych, warto zapoznać się z ogólnymi informacjami w tej kwestii, które umieściliśmy w niniejszym artykule.

Ile trwa psychoterapia?

Na pytanie, jak długo może potrwać psychoterapia, ciężko jest odpowiedzieć precyzyjnie. Czas trwania psychoterapii określa specjalista na samym początku, zapoznając się z problemami osoby poddającej się terapii. Ogólne założenie jest takie, że cykl powinien być jak najkrótszy, ale na tyle długi, by osiągnąć oczekiwane efekty. W praktyce okazuje się, że proces terapeutyczny może być zakończony po odbyciu kilku sesji, a czasami trwa nawet kilka lat. Spotkania z psychoterapeutą odbywają się cykliczne – zazwyczaj raz w tygodniu. Należy pamiętać, że zwiększenie częstotliwości sesji nie skraca czasu trwania psychoterapii.

Jakie czynniki wpływają na długość psychoterapii?

Czas trwania psychoterapii zależy m.in. od predyspozycji osobowościowych i złożoności problemu osoby poddającej się terapii, a także aktualnego stanu zdrowia. Również zastosowanie danej metody terapeutycznej oraz relacja między pacjentem a psychoterapeutą ma znaczenie. Dlatego należy skierować się do specjalisty, który stworzy bezpieczną i przyjazną atmosferę pełną empatii, np. w gabinecie FizjoNature w Szczecinie. Generalnie można wyodrębnić dwa cykle terapeutyczne z uwzględnieniem czasu trwania, czyli psychoterapię:

  • krótkoterminową – stosowną w sytuacjach związanych z kryzysem życiowym bądź rozwojowym spowodowanym, np. śmiercią bliskiej osoby, utratą pracy czy rozwodem.

  • długoterminową – skierowaną do osób z zaburzeniami osobowości i depresją, uzależnionych oraz ze stanami lękowymi.

Psychoterapeuta w zależności od istniejącego problemu i typu cyklu terapeutycznego wykorzystuje dane techniki, przykładowo w cyklu krótkoterminowym dominuje psychoterapia poznawczo-behawioralna, a w przypadku długoterminowej – psychoterapia integracyjna czy humanistyczna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas