Artykuł sponsorowany Nowotwór — jak neutralizować jego skutki?

Nowotwór — jak neutralizować jego skutki?

Nowotwór jest chorobą, która coraz częściej dotyka Polaków. Jest to poważny problem zdrowotny, ponieważ liczba zachorowań wynosi około 150 tysięcy rocznie. Rozwój medycyny przyczynia się do tego, że rak, nie oznacza dzisiaj wyroku. Należy jednak pamiętać o regularnych badaniach, mających na celu zdiagnozowanie choroby w celu jak najszybszego poddania się terapii. Przejść przez ten trudny okres, może pomóc także onkologia rehabilitacyjna.

Czym jest rehabilitacja onkologiczna?

Rehabilitacja osób z chorobą nowotworową ma na celu poprawę ich jakości życia, poprzez ograniczenie niekorzystnych następstw leczenia zarówno tych psychicznych, jak i fizycznych. Przede wszystkim zmniejsza ona dolegliwości bólowe. Tą opieką mogą być objęte osoby przygotowujące się w terapii, w trakcie jej trwania, jak i po zakończeniu leczenia, niezależnie od typu wykrytego nowotworu. Rehabilitacja uwzględnia potrzeby zdrowotne, społeczne oraz zawodowe, dlatego określa się ją mianem rehabilitacji funkcjonalnej. W przypadku choroby nieuleczalnej pacjent może zostać objęty opieką paliatywną. Obejmuje ona chorego i jego rodzinę. Jej naczelnym celem jest niesienie ulgi w cierpieniu.

Rehabilitacja chorych na raka w praktyce

Każdy pacjent powinien mieć odpowiednio dobraną według swoich potrzeb rehabilitację. Dr Agnieszka Wójcik z Oncomedica Centrum Rehabilitacji zauważa, że współpraca lekarzy z innymi specjalistami pomaga w leczeniu i przywracaniu własnej wartości pacjentom onkologicznym. W odzyskaniu sprawności ruchowej pomocna jest fizjoterapia. Niweluje ona skutki związane z ograniczeniami z zakresu ruchu i osłabienia siły mięśniowej oraz zapobiega wadom postawy ciała, a także sprzyja poprawie wydolności fizycznej. Dzięki rehabilitacji możliwe jest poprawienie równowagi i chodu. Przyczynia się ona także do przywrócenia prawidłowej ruchomości w stawach i siłę mięśni. Rehabilitacja pacjentów onkologicznych ma na celu zapobiegać powikłaniom płucnym i zaburzeniom czynności układu oddechowego oraz przywrócenie prawidłowej wentylacji płuc. Zadaniem rehabilitanta onkologicznego jest przywrócenie prawidłowej pracy organizmowi pacjenta i jego poszczególnych układów, dlatego leczenie obejmuje neutralizowanie takich objawów jak ból kostny związany z przerzutami do kości, ból mięśniowo-powieziony spowodowany unieruchomieniem, obrzęk chłonny, zaparcia oraz zaburzenia połykania. Rehabilitacja onkologiczna ma na uwadze troskę o zdrowie psychiczne pacjenta, dlatego stara się walczyć ze zmęczeniem związanym z chorobą nowotworową

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter