Artykuł sponsorowany Nietypowe choroby układu oddechowego wywołane pracą zawodową

Nietypowe choroby układu oddechowego wywołane pracą zawodową

Choroby układu oddechowego mogą rozwinąć się lub zaostrzyć w wyniku wykonywanej pracy. Statystyki pokazują, że aż 17% wszystkich przypadków astmy ma etiologię zawodową. Z kolei w 2000 roku, w Europie odnotowano blisko 39 500 tysiąca zgonów z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc wywołanej nadmierną ekspozycją pracowników na pyły i spaliny. Taka ekspozycja zawodowa ma także duży wpływ na rozwój nowotworów płuc. W niniejszym artykule prezentujemy mniej popularne choroby układu oddechowego, które mogą rozwinąć się wskutek wybranej ścieżki zawodowej.

Zespół Ardystilu

Zespół Ardystilu to rzadka choroba układu oddechowego, która może rozwinąć się u osób mających kontakt z rozpylanymi farbami. Po raz pierwszy opisano ją w „British Medical Journal” w 1993 roku. Rok wcześniej zaobserwowano bowiem niepokojące objawy ze strony układu oddechowego u pracowników ośmiu hiszpańskich fabryk sitodruku. Zespół Ardystilu powoduje nieodwracalne uszkodzenie włókien płuc, co może doprowadzić do śmierci. Typowe objawy tej jednostki chorobowej to kaszel, duszności, osłabienie, uczucie „gniecenia za mostkiem”i krwotoki z nosa. Krew z nosa i kaszel to symptomy alarmujące, które wskazują na silne podrażnienie dróg oddechowych. U pracowników hiszpańskich fabryk zaobserwowano już po miesiącu od ekspozycji na cząsteczki rozpylonej farby. Z czasem, kiedy ekspozycja na tę substancję nie ustaje, do opisanych wyżej objawów dochodzą objawy ze strony układu pokarmowego oraz zaburzenia poznawcze.

Proteinoza pęcherzyków płucnych

Wspomniana jednostka choroba jest następstwem gromadzenia się surfaktantu w przestrzeni pęcherzykowej. Proteinoza pęcherzyków płucnych (PAP) może mieć charakter wrodzony lub wtórny. W tym drugim przypadku najczęściej ma ona etiologię zawodową. Zdiagnozowano ją u osób, które miały kontakt z czynnikami chemicznymi i pyłami organicznymi, takimi jak azbest, glin, pył cementowy, pył krzemionki czy włókna celulozy. W początkowej fazie rozwoju proteinoza pęcherzyków płucnych przebiega podobnie do zapalenia płuc. Pacjenci skarżą się na duszności, silny kaszel z odkrztuszaniem i ból w klatce piersiowej. W diagnozowaniu PAP wykorzystuje się otwartą biopsję płuca. Chorobę można skutecznie leczyć przy pomocy antybiotyków, glikokortykosteroidów i preparatów rozszerzających oskrzela.

Płuco opryskiwaczy winnic

Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin jest powszechne w przemyśle winiarskim. Dla ochrony winnic przed mączniakiem zbożowym używa się pestycydów w postaci 1-2,5- procentowego roztworu siarczanu miedzi uwodnionego wapniem. Roztwór rozpylany jest na winorośl przez pracowników winnicy. Jeśli dojdzie do zainhalowania się tą chemiczną substancją, u człowieka może rozwinąć się niewydolność oddechowa spowodowana śródmiąższowymi zmianami płucnymi. Jak objawia się płuco opryskiwacza winnic? Charakterystycznym objawem tej choroby jest silny kaszel z odkrztuszaniem gęstej i żółtej wydzieliny. Do tego dochodzą jeszcze duszności i zaburzenia wentylacji płuc. Współczesna medycyna nie zna skutecznego sposobu na wyleczenie płuca opryskiwaczy winnic. Warto zaznaczyć, że część objawów klinicznych wycofuje się po ustaniu ekspozycji zawodowej. Niemniej jednak u części pacjentów, u których zdiagnozowano tę chorobę, po jakimś czasie rozwinął się nowotwór płuc.

Jak lekarz medycyny pracy może zapobiec zawodowym chorobom płuc?

W profilaktyce zawodowych chorób płuc bardzo ważną rolę odgrywają specjaliści z dziedziny medycyny pracy. Powinni oni zwracać baczną uwagę na wszelkie objawy ze strony górnych i dolnych dróg oddechowych u pracowników, którzy w swojej pracy są narażeni na inhalację różnymi substancjami chemicznymi i organicznymi. Istotne jest także rozpoznanie przewlekłej choroby układu oddechowego przed rozpoczęciem pracy, podczas badań wstępnych. Jak informuje lekarz medycyny pracy ze specjalistycznej przychodni Medan w Jarocinie - na dolegliwości ze strony układu oddechowego najbardziej narażone są osoby zatrudnione:

  • w górnictwie,

  • w przemyśle chemicznym,

  • na fermach zwierząt hodowlanych,

  • w rolnictwie,

  • w piekarniach,

  • w przemyśle budowlanym.

Powinno się u nich regularnie wykonywać badania obrazowe płuc, badanie spirometryczne oraz wybrane badania laboratoryjne podczas okresowych badań pracowniczych. Odpowiedzialność za zdrowie płuc leży także po stronie samych pracowników. Nie mogą oni ignorować ani zatajać przed lekarzem żadnych objawów choroby w obawie przed utratą zatrudnienia. Zdrowie powinno być największą wartością dla każdego człowieka.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas