Artykuł sponsorowany Najczęstsze trudności w opiece nad osobami starszymi

Najczęstsze trudności w opiece nad osobami starszymi

Zajęcie się osobą starszą, której coraz trudniej jest funkcjonować samodzielnie, wymaga przygotowania się na liczne uciążliwości wynikające z różnych przyczyn. Problemy wieku podeszłego miewają charakter zarówno fizyczny, jak i psychiczny, w tym emocjonalny. Potrafią oddziaływać na siebie wzajemnie między tymi sferami, a w dodatku raczej należy spodziewać się ich rozwoju niż ustąpienia. Świadomość tego, jakie trudności mogą się pojawić, jest w stanie ułatwić roztoczenie nad seniorem prawidłowej opieki.

Problemy z poruszaniem się

Oczywistym jest, że w podeszłym wieku organizm zaczyna funkcjonować coraz gorzej, a przejawia się to rozmaitych jego układach. Jednym z nich jest układ ruchu. Osoba starsza porusza się wolniej, szybciej się męczy i z czasem znosi coraz mniejsze obciążenia. Ważne, aby jej nie popędzać ani nie ganić np. za to, że wypuściła z ręki talerz podczas zmywania. Wywołuje to niepotrzebny stres. Lepiej też nie wyręczać seniora w czynnościach, które wciąż jest w stanie wykonać samodzielnie (jak choćby wspomniane zmywanie), tylko dlatego, że zajmuje to więcej czasu. Ma to istotne znaczenie dla jego psychiki, poczucia własnej wartości, sprawczości i bycia potrzebnym.

Czasem ruch może jednak wywoływać ból, np. w postępujących chorobach stawów. Do tego potrafią dojść zaburzenia równowagi i orientacji, a ich efektem mogą być częstsze upadki. Te zaś są szczególnie niepożądane, ponieważ wzrasta ryzyko złamań kości w związku z ich odwapnieniem, a to grozi nawet całkowitym unieruchomieniem. Warto więc służyć wsparciem, jak również być przygotowanym na konieczność ewentualnego podniesienia osoby starszej, gdy np. zasłabnie. – Dlatego też zawodowi opiekunowie takich osób sami powinni wykazywać się siłą i sprawnością fizyczną – mówi przedstawicielka firmy Pflegerin24.

Zapadalność na liczne schorzenia

Seniorzy częściej chorują. I mowa tu nie tylko o typowych chorobach wieku podeszłego, ale też wzrastającym prawdopodobieństwie zapadnięcia na nowotwory czy po prostu złapania infekcji w związku z obniżającą się odpornością. Trzeba się z tym liczyć. Do tego dochodzą – i często wzmagają problem – liczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, utrata apetytu, trudności z jedzeniem i przełykaniem, a także skłonność do odwodnienia.

Sfera psychiki

Narastające problemy ze zdrowiem i coraz bardziej ograniczona samowystarczalność potrafią wywołać w osobie starszej lęk albo nawet złość czy poczucie winy. Pogarszające się wzrok i słuch, a także funkcje umysłowe (m.in. występowanie otępienia czy zaburzeń pamięci) sprzyjają rozwojowi depresji. Coraz częściej pojawiają się problemy w komunikacji z seniorami. Potrzebują oni niekiedy więcej czasu, by sformułować myśli, nie należy więc ich popędzać, lepiej też nie dzielić uwagi między nich a np. telefon, aby całkowicie nie zamknęli się w sobie. Bywa, że i bez tego trudniej im się wypowiedzieć, bo chociażby wylatuje im z głowy jakiś wyraz albo muszą podzielić się wstydliwą informacją (na przykład o niezatrzymaniu moczu). Osobie starszej trudno często zaakceptować samą siebie i to, co się z nią dzieje, dlatego tak ważne jest cierpliwe i łagodne podejście, a także należyte wsparcie emocjonalne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas