Artykuł sponsorowany Na ratunek zniszczonemu zębowi – zabieg hemisekcji

Na ratunek zniszczonemu zębowi – zabieg hemisekcji

Dzisiejsza stomatologia zachowawcza z endodoncją, bardzo mocno opierają swoje działania ratowania zębów, również na protetyce oraz implantologii. Przykładem może być zabieg hemisekcji, który choć prowadzi to braku konieczności ekstrakcji danego zęba, wymaga przygotowania odpowiedniego uzupełnienia protetycznego. Poznaj zatem czym jest hemisekcja, gdzie jest wykonywana, i jakie są wskazanie do jej zastosowania.

Na czym polega hemisekcja?

Hemisekcja to zabieg polegający w uproszczeniu na usunięciu części zęba, czyli określonego elementu korzenia i odpowiadającej dla niego struktury korony zębowej. Ten sposób na ratowanie zajętego np. rozległą próchnicą zęba, jest zaś przeprowadzany głównie na przedtrzonowcach oraz trzonowcach, ponieważ wyróżniają się one posiadaniem wielu korzeni. Pozwala to na usunięcie zajętych tkanek, przy nienaruszonej strukturze tychże zdrowych. Usunięte materiały są zaś odbudowywane protetycznie.

Wskazania do wykonania hemisekcji

Zabieg hemisekcji przeprowadza się głównie przy złamaniu korzenia lub zęba, występujących źle rokujących zmianach przy korzeniach zębowych, rozległych zmianach próchnicowych, przy ubytkach kostnych, a także przy innych chorobach m.in. przyzębia. Często zabieg ten przeprowadzany jest po niedokładnym leczeniu kanałowym. Warto zatem pamiętać, aby w przypadku poważniejszych problemów z uzębieniem, kierować się do wielospecjalistycznych gabinetów, posiadających uprawnienia do wykonywania działań zarówno stomatologii zachowawczej, jak i chirurgii stomatologicznej, czy protetyki. Na swojego lekarza prowadzącego, wybierz zatem stomatologa Annę Chołody, która prowadzi swoją praktykę w Sandomierzu!

Hemisekcja – zalecenia

Zabieg hemisekcji jest działaniem mocno ingerującym w tkanki naszego organizmu. To dlatego proces leczenia, często jest rozłożony na kilka wizyt, a sam właściwy proces może być czasochłonny. Warto przy tym jednak wiedzieć, że rozwój dziedziny stomatologii spowodował, że dzisiaj zabieg hemisekcji, jest przeprowadzany głównie w znieczuleniu miejscowym, a nie ogólnym. Dzięki temu rekonwalescencja jest szybsza, a pacjent nie musi obawiać się szeregu powikłań. Nie powinien on również myśleć o bólu, który po zaaplikowaniu odpowiedniego znieczulenia, zostanie w 100% wyeliminowany.

Jeśli chodzi o uniwersalne zalecenia po hemisekcji, są nimi: brak spożywania pokarmów i ciepłych napojów przez kilka godzin, stosowanie leków przeciwbólowych, jeśli lekarz tak zalecił również antybiotykoterapia, a także konieczność stawienia się na wizytę kontrolą!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas