Materiał Partnera Na czym polega resekcja zęba?

Na czym polega resekcja zęba?

Resekcja wierzchołka korzenia zęba, to zabieg, który wykonuje chirurg stomatolog, gdy zawodzą inne metody leczenia. Jest to zabieg inwazyjny i wymagający dużej wiedzy oraz umiejętności, jednak pozwala uratować ząb, a także uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji infekcji, takich jak torbiele, ropnie czy ziarniaki. Sprawdź, na czym polega ten zabieg oraz jakie badania wykonuje się przed wizytą u chirurga stomatologicznego.

Kiedy wykonuje się resekcję korzenia?

Resekcja zęba to potoczne określenie zabiegu chirurgicznego, którego pełna nazwa brzmi  resekcja wierzchołka korzenia zęba. Zabieg ten polega na odcięciu wierzchołka korzenia zębowego. Jest jednym z zabiegów wchodzących w zakres chirurgii stomatologicznej, dlatego, aby go wykonać, musimy udać się do gabinetu zatrudniającego chirurga stomatologicznego – na przykład  Centrum stomatologicznego WAPdent.

Resekcję wierzchołka korzenia zęba wykonuje się w celu usunięcia okołowierzchołkowego ogniska zapalnego. W sytuacjach, gdy długie leczenie stanu zapalnego, z wykorzystaniem wszystkich mniej inwazyjnych metod, włącznie z leczeniem kanałowym, bez efektu, wykonuje się właśnie ten zabieg. To często jedyna metoda, która zapewnia dostęp do źródła infekcji i umożliwia jej wyleczenie. Pozwala to uniknąć powstania niebezpiecznych torbieli, ropni lub ziarniaków.

Jakie badania należy zrobić przed wizytą u chirurga stomatologicznego?

Przed każdym zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej, a więc także w przypadku zabiegu resekcją konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego chorego zęba. Często wykonuje się także badanie CBCT, czyli tomografię twarzoczaszki.

Zazwyczaj przed podjęciem decyzji o wykonaniu resekcji, lekarz stomatolog przeprowadza leczenie endodontyczne (zwane inaczej leczeniem kanałowym) zęba, a dopiero w przypadku, gdy to zawodzi, kieruje pacjenta do chirurga stomatologicznego. aby umówić się na ten zabieg, podobnie jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych niezbędne jest skierowanie lekarskie.

Jeśli na skutek nieskuteczności innych metod podjęta zostaje decyzja o wykonaniu resekcji korzenia, lekarz często zaleca pacjentowi terapię antybiotykową przed przeprowadzeniem tego zabiegu.

Na czym polega ten zabieg chirurgiczny?

Resekcja wierzchołka korzenia to zabieg, który przeprowadza się za pomocą nacięcia śluzówki w okolicy korzenia zęba. Ze względu na to, że jest to zabieg chirurgiczny, zawsze wykonuje się go w  znieczuleniu miejscowym.

Po wykonaniu nacięcia w odpowiednim miejscu, lekarz wycina tak zwane okienko kostne, a następnie odcina wierzchołek korzenia zęba. W ten sposób możliwe jest usunięcie zmiany zapalnej powodującej problemy w tej okolicy.

Kolejnym krokiem jest wyrównanie brzegów kości, oczyszczenie ubytku i wypełnienie kanału korzeniowego od strony jego wierzchołka – tzw. wypełnienie wsteczne. Powstałą ranę zaszywa się i pozostawia do  całkowitego wygojenia.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego istnieją pewne przeciwwskazania do resekcji zęba. Najważniejszym jest wielkość zmian chorobowych – nie mogą one przekraczać  1/3 przywierzchołkowej części zęba. Zabiegu nie wykonuje się również w sytuacjach, gdy:

  • dochodzi do zaniku kości otaczającej ząb,
  • doszło do złamania podłużnego zęba,
  • u pacjenta występują zmiany zapalne ozębnej lub w obrębie jamy ustnej, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu.

Po zabiegu może pojawić się lekka opuchlizna, krwawienia oraz ból, a nawet uczucie mrowienia, jednak jeśli nie pojawia się komplikacje, to rana powinna zagoić się w ciągu kilku dni. By gojenie się przebiegło jak najszybciej, w okresie rekonwalescencji powinno się przestrzegać kilku zasad: przede wszystkim nie wolno przyjmować zbyt gorących ani zbyt zimnych pokarmów – najlepiej tez, aby były płynne. Pacjent  powinien także unikać leków rozrzedzających krew, picia alkoholu oraz palenia papierosów.

Opracowanie:

Wapdent Centrum Stomatologii

Kraków , Rynek Podgórski 15 lok. 2

Podziel się