Artykuł sponsorowany Na czym polega rehabilitacyjna terapia manualna według koncepcji Briana Mulligana?

Na czym polega rehabilitacyjna terapia manualna według koncepcji Briana Mulligana?

Koncepcja Briana Mulligana została przedstawiona już w latach 90. i ze względu na bardzo wysoką i wielokrotnie udokumentowaną wysoką skuteczność, z powodzeniem stosuje się do ją dziś. Jej założenia są nieco aktualizowane wraz z postępem medycyny, ale główne metody pozostają bez większych zmian. Na czym polega terapia manualna Mulligana i w jakich przypadkach będzie wskazana?

Dla kogo wskazana jest terapia Mulligana?

Metoda Mulligana jest połączeniem ruchu biernego wykonywanego przez terapeutę i ruchem czynnym rehabilitowanego pacjenta. Jest kierowana między innymi do osób, które cierpią na:

  • dysfunkcje w obrębie stawów kręgosłupa i stawów obwodowych,
  • chorobę krążka międzykręgowego,
  • zawroty głowy i inne dolegliwości mogące wynikać z wady postawy lub urazu w obrębie kręgosłupa,
  • chroniczne bóle stawów.

Prawidłowo wykonywana terapia jest bezpieczna i bezbolesna, dlatego nie ma powodu do obaw. Należy jednak pamiętać, że do jej stosowania potrzebne jest odpowiednie przeszkolenie. Nie warto narażać zdrowia i decydować się na skorzystanie z usług amatorskiego masażysty, który kształci się na własną rękę i świadczy usługi bez uprawnień. Terapia według koncepcji Mulligana znajduje się między innymi w ofercie będzińskiego gabinetu FIZJOMARC.

Tak jak każdy zabieg również w przypadku metody Mulligana występują różne dolegliwości, które ją wykluczają. Są to na przykład infekcje skórne w obrębie leczonej partii ciała, niepokojące objawy i odczucia bólowe oraz urazy mięśni lub szkieletu. Nim terapia zostanie zastosowana, fizjoterapeuta lub ortopeda powinien dokładnie zbadać pacjenta pod kątem ewentualnych przeciwwskazań.Najważniejsze założenia koncepcji Mulligana

Terapia wynaleziona przez Briana Mulligana jasno określa, że wykonywany zabieg powinien być bezbolesny podczas stosowania technik mobilizacyjnych. Ponadto, do najważniejszych  założeń można zaliczyć:

  • funkcjonalne obciążenie powierzchni stawowych siłą grawitacji,
  • łączenie ruchu biernego, mobilizacyjnego w płaszczyźnie powierzchni stawowych z czynnym ruchem kątowym,
  • stosowanie docisku na końcu zakresu bezbolesnego ruchu,
  • wykonanie odpowiedniej liczby powtórzeń każdej procedury terapeutycznej,
Wszyscy pacjenci objęci leczeniem według koncepcji Briana Mulligana powinni stosować się do indywidualnych wskazań fizjoterapeuty, który po każdej wizycie zleci serie łatwych ćwiczeń do wykonywania w warunkach domowych. Terapia jest najbardziej skuteczna wtedy, kiedy zarówno fizjoterapeuta, jak i pacjent stosują się do jej wszystkich niezbędnych założeń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas