Artykuł sponsorowany Na czym polega rehabilitacja funkcjonalna?

Na czym polega rehabilitacja funkcjonalna?

Fizjoterapia to praca z ciałem człowieka, która ma przywrócić mu sprawność poprzez systematyczne ćwiczenia lub zabiegi. Często jednak pacjenci leczeni są schematycznie, tak jak w chorobach  wewnętrznych. Tymczasem powinna ona być dostosowana do temperamentu i potrzeb pacjenta.

Podejście indywidualne

Kiedy pacjent przychodzi do lekarza z bólem, ten szuka opisywanej w podręcznikach przyczyny. Diagnozuje ją, przepisuje leki zwalczające dane wirusy, bakterie, grzyby lub zleca terapie, które mają na celu wyleczenie lub zmniejszenie przyczyny, która powoduje chorobowe objawy. Są to schematy postępowania, które będą działać w każdym przypadku, bo zwalczają te same wewnętrzne przyczyny.

Ostatnim etapem wracania do zdrowia po urazach ciała jest rehabilitacja. Stosowana w niej fizjoterapia też leczy teoretycznie takie same ciała o podobnych funkcjach. Jednak mało popularna wciąż w Polsce rehabilitacja funkcjonalna zakłada, że o ile organizm działa podobnie u wszystkich pacjentów, tak ich temperamenty, pragnienia, marzenia i cele są kluczowe w całym procesie odzyskiwania sprawności i mogą go wesprzeć lub... zahamować.

Rehabilitacja wymaga samozaparcia, systematyczności i walki z samym sobą. Trudno się do tego zmusić bez odpowiedniej motywacji wewnętrznej. Fizjoterapeuci rozmawiają z pacjentem, próbując zrozumieć jego potrzeby. W fizjoterapii funkcjonalnej ważny jest też temperament pacjenta - dla jednego łatwiejsza będzie praca ze schematycznymi ćwiczeniami, a inny będzie potrzebował wciąż nowych bodźców i zmiany. Dzięki temu osoba rehabilitowana cieszy się z małych sukcesów, osiąganych własną pracą - tak jak sportowiec, który małymi krokami i sukcesami dochodzi do złotego medalu na olimpiadzie.

Wskazania do rehabilitacji funkcjonalnej

Fizjoterapeuci twierdzą, że nie istnieją przeciwwskazania do stosowania tego typu terapii. Najlepiej sprawdzi się ona u pacjentów po urazach ortopedycznych i neurologicznych. Mogą w niej brać udział dzieci i osoby niepełnosprawne - z małymi problemami i ciężkimi trudnościami. Ważne, żeby znaleźć dobrego i odpowiedzialnego specjalistę, takiego jak Rehabilitacja Funkcjonalna Ewa Mulica, który zadba o indywidualne potrzeby pacjenta.

Ruchy w wielu płaszczyznach

Fizjoterapia funkcjonalna łamie schemat ćwiczenia w jednej płaszczyźnie, który jest powszechny w tradycyjnej rehabilitacji. Powtarzalne ruchy w jednym kierunku nijak się mają do skomplikowanych czynności, które wykonuje ciało człowieka podczas najprostszych rzeczy wykonywanych codziennie w domu. Gdy tradycyjna rehabilitacja nakazuje na przykład skłony, to bardziej skomplikowanym ruchem jest włożenie naczynia do zmywarki, wymagające skłonu z obrotem i wyciągnięcie ręki. Dlatego w terapii funkcjonalnej fizjoterapeuci starają się imitować jak najwięcej ruchu, który towarzyszy człowiekowi na co dzień i jest dla niego najbardziej naturalny. Tylko w ten sposób można najbardziej efektywnie przywrócić sprawność ciała.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas