Artykuł sponsorowany Na czym polega psychoterapia?

Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia jest techniką pozwalającą na leczenie zaburzeń, które dotyczą ludzkiej psychiki. Stosuje się różne rodzaje i metody psychoterapii. Wśród najpopularniejszych wymienia się terapię o charakterze systemowym, humanistycznym, poznawczo-behawioralnym, czy też skoncentrowaną na rozwiązaniach. W każdym przypadku niezwykle ważny jest bezpośredni kontakt z pacjentem. Co to jest psychoterapia i jakie przynosi rezultaty?

Kilka słów o psychoterapii

Psychoterapia jest zespołem metod, które pozwalają na leczenie różnych problemów i zaburzeń psychicznych. Podstawą jest bezpośredni kontakt lekarza z pacjentem. W tym przypadku niezbędne są spotkania pacjenta z osobą prowadzącą terapię składające się z kilku cyklów. Mogą one mieć charakter indywidualny lub grupowy. Co więcej, może być ona prowadzona wyłącznie przez profesjonalistów, którzy dysponują wiedzą na temat psychiki człowieka. Są to psycholodzy, a także psychiatrzy. Podkreślić należy fakt, że gdy mamy do czynienia z trudnymi przypadkami psychoterapia może stanowić tylko pewną część leczenia, w którym zasadnicze znaczenie mają preparaty farmakologiczne.

Ważne jest to, że nie każdy kto korzysta z psychoterapii, musi doświadczać trudnych zaburzeń psychicznych. Uczestnictwo w psychoterapii może wynikać wyłącznie z pragnienia poprawy funkcjonowania emocjonalnego. Dzięki psychoterapii człowiek może mieć większą chęć do podejmowania wyzwań, odzyskać wiarę we własne siły i poprawić swoją komunikację z innymi ludźmi.

Każdy rodzaj psychoterapii wyróżnia się innym źródłem inspiracji, sposobem prowadzenia, czy założeniami. Dzięki temu można ją doskonale dostosować do konkretnego pacjenta i uzyskać fantastyczne rezultaty – zauważa Tomasz Kuczma, psycholog i psychoterapeuta prowadzący gabinet  Kontakt-psychoterapia w Inowrocławiu.

Jakie rezultaty przynosi psychoterapia?

Psychoterapia przynosi bardzo wiele korzyści, jeżeli chodzi o problemy dotyczące psychiki człowieka. Niewiarygodnie dobrze sprawdza się w leczeniu nieprawidłowości takich jak stany lękowe, nerwice, depresje, czy też zaburzenia żywienia. Może przynieść ulgę, gdy pacjent nie może poradzić sobie z trudnym doświadczeniem takim jak śmierć bliskiej osoby. Jest to działanie, które leczy duszę człowieka, ale także łagodzi symptomy o charakterze somatycznym. Co więcej, pomaga także w innych chorobach, na przykład astmie, atopowym zapaleniu skóry, czy chorobach układu krążenia. Ma bardzo duże znaczenie dla pacjentów onkologicznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas