Artykuł sponsorowany Na czym polega plombowanie, czyli leczenie ubytków zębowych?

Na czym polega plombowanie, czyli leczenie ubytków zębowych?

Chyba każdy z nas kiedyś słyszał o plombowaniu zębów. Pod tym określeniem kryje się zabieg stomatologiczny, który przeprowadzany jest w celu wypełnienia ubytków twardych tkanek zęba. Podczas plombowania wykorzystuje się wypełnienia stomatologiczne w miejscu ubytku w zębie. Stomatolodzy wykonują plombowanie do leczenia ubytków powstałych np. w wyniku urazu mechanicznego lub próchnicy.

Jak przebiega zabieg plombowania zęba?

Plombowanie zęba to stomatologiczny zabieg, który składa się z dwóch części. W pierwszej kolejności lekarz stomatolog oczyszcza ubytek w zębie z próchnicy. W tym celu używa się turbiny wysokoobrotowej zakończonej diamentowym wiertłem. W przypadku niewielkiej próchnicy można ją usunąć za pomocą piasku z tlenkiem glinu. Kolejny etap plombowania to wypełnienie ubytku np. światłoutwardzalnym materiałem, który potocznie określany jest jako plomba. Lek. stomatolog Wanda Kwiatkowska z Pułtuska w województwie mazowieckim używa światłoutwardzalnych materiałów kompozytowych. Podczas zabiegu stomatolodzy muszą zachować precyzję, ponieważ od tego zależy dokładność wypełnienia. Zadaniem stomatologa jest odtworzenie anatomicznego kształtu zęba, aby ten był funkcjonalny i prezentował się estetycznie. Podczas zabiegu wykorzystuje się różne systemy for mówek, które pozwalają na zachowanie dokładności.

Kompozytowe wypełnienia zęba i glasjonomery – czym są?

Gabinety stomatologiczne powszechnie wykorzystują kompozytowe wypełnienia. Złożone są one z nieaktywnych cząstek wypełniaczy oraz aktywnych żywic polimeryzujących dimetyloakrylowych. Do kompozytowych wypełnień zaliczamy:

  • wypełnienia światłoutwardzalne,
  • wypełnienia chemoutwardzalne,
  • wypełnienia termoutwardzalne.

Wymienione rodzaje wypełnień cieszą się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na wysokie walory estetyczne oraz odporność na nacisk w trakcie żucia. Ponadto zachowują kontrast podczas zabiegów RTG i dobrze przylegają do szkliwa. Ich zaletą jest też to, że są kompatybilne z tkankami zęba pod względem struktury.

Nieco inne są wypełnienia glasjonomerowe. Wykonuje się je z cementów glasjonomerowych, a ich największą zaletą jest to, że dobrze łączą się ze szkliwem i zębiną. Tego typu wypełnienia ograniczają ryzyko ponownego pojawienia się próchnicy, ponieważ uwalniają jony fluorkowe. Niestety w porównaniu do wypełnień kompozytowych nie są tak odporne na ścieranie i kruszenie się.

Plombowanie zęba – kiedy je wykonać?

Plombowanie zęba należy przeprowadzić w chwili, gdy doszło do uszkodzenia zęba z powodu próchnicy lub na skutek uszkodzeń mechanicznych. To właśnie z tymi dwoma powodami najczęściej spotykają się lekarze stomatolodzy i wymienia się je jako główne wskazania do plombowania. Gdy udamy się do gabinetu stomatologicznego, to najpierw specjalista oceni stan naszego uzębienia, a potem usunie zdemineralizowaną tkankę zęba. Potem może przejść do opisanego wcześniej procesu plombowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas