Artykuł sponsorowany Na czym polega jaskra

Na czym polega jaskra

Jaskra jest to cała grupa chorób, które charakteryzują się powstawaniem ubytków w polu widzenia. Występowanie jaskry jest drugą najczęstszą przyczyną powstawania ślepoty na świecie. Choroby tej nie można całkowicie wyleczyć, jednak przy odpowiedniej diagnostyce i szybkim wykryciu powstających zmian, można skutecznie zahamować lub znacząco spowolnić jej rozwój.

Ogólne informacje na temat jaskry

Jaskrą nazywa się grupę chorób, w których dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz okulista Centrum Optycznego Optometria Ciborek w Warszawie: Do uszkodzenia nerwu wzrokowego najczęściej dochodzi w wyniku podwyższonego ciśnienia śródgałkowego. Jaskra może jednak także występować przy ciśnieniu, które jest całkowicie w normie lub jest obniżone. Bardzo ważną kwestią jest bowiem to, że jaskra nie występuje tylko w jednej postaci, ale jest to cała grupa chorób, które osłabiają nasze oczy, z czasem ograniczając pole widzenia, a nieleczone prowadzą do całkowitej ślepoty. Niestety występowanie jaskry jest bardzo częste i żeby móc w porę zareagować na powstające zmiany chorobowe, konieczne jest regularne wykonywanie badań diagnostycznych w kierunku choroby.

Objawy jaskry

Niestety jaskra w początkowym stadium, czyli w takim, w którym można zahamować albo w poważny sposób spowolnić jej rozwój, w aż 95 proc. przypadków nie daje żadnych objawów. Zmiany bowiem przebiegają bardzo powoli i oko potrafi się przyzwyczaić do stopniowego ograniczania pola widzenia. Choroba najczęściej jest wykrywana u osób, które zgłaszają się do gabinetu okulistycznego na wizytę kontrolną lub w celu dobrania odpowiednich szkieł korekcyjnych. W momencie, w którym chory zgłasza się do okulisty bo zaczął już zauważać u siebie pogorszenie widzenia, zazwyczaj choroba jest już tak bardzo rozwinięta, że jest już za późno na rozpoczęcie skutecznego leczenia.

Jakie badania wykonuje się w kierunku wykrycia jaskry

Jaskrę można wykryć wykonując standardowe badania okulistyczne. Koniecznie musimy pamiętać, żeby regularnie zgłaszać się na ich wykonanie, zwłaszcza po ukończeniu 40. roku życia. Do standardowych badań, które mogą wykazać nieprawidłowości i dać sygnał o konieczności wykonania już bardziej dokładnych badań w kierunku jaskry, należą m.in. badanie dna oka, pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie pola widzenia oraz badanie kąta przesączania.

Leczenie jaskry

Dokładna terapia w przypadku leczenia jaskry jest dobierana indywidualnie do danego przypadku i zależy m.in. od rodzaju jaskry, stopnia jej zaawansowania oraz wieku pacjenta. Celem leczenia jest zablokowanie lub spowolnienie rozwoju choroby. Najczęściej stosowane metody polegają na przywróceniu normalnego ciśnienia wewnątrzgałkowego, które nie będzie powodowało dalszego uszkadzania nerwu wzrokowego. Można to osiągnąć poprzez stosowanie środków farmakologicznych, w postaci kropli do oczu, lub leczenia operacyjnego (laseroterapia lub operacje przeciwjaskrowe).

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas