Artykuł sponsorowany Na czym polega diagnostyka obrazowa?

Na czym polega diagnostyka obrazowa?

Współczesną diagnostykę obrazową cechuje dynamiczny rozwój. Nieustannie pojawiają się nowe rozwiązania, które nie tylko ułatwiają pracę lekarzy, ale również podnoszą jakość obsługi pacjentów. Pod pojęciem „diagnostyki obrazowej” kryje się kilka rodzajów badań. To właśnie dzięki wykorzystaniu różnych technik można wykryć chorobę w jej wczesnej fazie, a później poprowadzić skuteczne leczenie.

Rezonans magnetyczny

Pierwszym z rodzajów badań diagnostyki obrazowej jest rezonans magnetyczny, wykorzystujący działanie pola elektromagnetycznego. Na czym polega? To badanie obrazowe pozwalające otrzymać przekrój narządów wewnętrznych pacjenta we wszystkich płaszczyznach. Lekarz otrzymuje serię zdjęć i po ich analizie jest w stanie stwierdzić, w jaki sposób rozmieszczone są narządy i  jaka jest ich budowa oraz ocenić naczynia krwionośne czy inne struktury.

Badanie trwa od 30 do 90 minut. Pacjent przez cały czas jego trwania nie może się poruszać. Kładzie się na wysuwanym stole, a następnie jest umieszczany w specjalnym tunelu, gdzie odbywa się rezonans. Niepożądana jest nawet minimalna zmiana pozycji, ponieważ może wpływać na ostateczny wynik badania. Jeśli jest to konieczne, pacjent może otrzymać środki uspokajające, a w ostateczności – zostać poddany uśpieniu. Rezonans pozwala wykryć m.in. choroby serca, mózgu, naczyń krwionośnych, kręgosłupa czy również choroby nowotworowe.

Badanie rtg

Drugi z rodzajów badania diagnostyki obrazowej jest badanie rtg, wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie.  Przedstawia obraz narządów, w tym płuc i narządów jamy brzusznej oraz szkieletu. Rtg najczęściej wykonuje się po złamaniach, skręceniach i innych urazach, w poszukiwaniu zmian na płucach kamieni nerkowych czy niedrożności w układzie trawiennym. Promieniowanie jest  najsilniej pochłaniane kości, dlatego to one właśnie są najlepiej widziane na kliszy. Inne narządy często wymagają kontrastu, który podaje się doustnie, dożylnie albo doodbytniczokomentuje nasz rozmówca z firmy eMtiM Marek Mazurkiewicz.

Badanie rtg jest wykonywane w specjalnym pomieszczeniu, za pomocą aparatury rentgenowskiej. Pacjent podczas badania nie może się poruszać. Jeśli jest to konieczne, może zostać poproszony o wstrzymanie oddechu. Badanie nie zajmuje więcej niż kilka minut i jest zupełnie bezbolesne.

Tomografia komputerowa

Promieniowanie X jest wykorzystywane nie tylko do badania rtg, ale również do tomografii komputerowej. Jej celem jest uzyskanie przekrojowych zdjęć ciała chorego. Wyróżnia się kilka rodzajów tomografii, w zależności od tego, jakie schorzenie podejrzewa lekarz. To tomografia ośrodka układu nerwowego, klatki piersiowej, jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej.

Tomografia komputerowa jest badaniem bezbolesnym. Pacjent jest umieszczany w ciasnym tunelu, z tego względu dla niektórych osób może być to badanie nieprzyjemne. Tym bardziej, że nie może się poruszać przez około 15-30 minut. Nie należy jednak unikać żadnego z badań diagnostyki obrazowej, aby – jeśli jest to konieczne – jak najszybciej poddać się leczeniu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas