Artykuł sponsorowany Na czym polega badanie słuchu i jak często należy je wykonywać?

Na czym polega badanie słuchu i jak często należy je wykonywać?

Niedosłuch i inne dolegliwości związane ze słyszeniem to nieprzyjemny problem, który odbiera pewność siebie i powoduje spore utrudnienia w relacjach społecznych. Wbrew pozorom, utrata słuchu dotyka nie tylko osoby starsze. W artykule wyjaśniamy, na czym polega badanie słuchu, kto powinien się na nie zapisać i jak często zaleca się je powtarzać. 

Jak wygląda badanie słuchu?

Badania słuchu dzieli się na obiektywne i subiektywne. Te pierwsze polegają na ocenie zdolności słyszenia i innych ważnych parametrów przez specjalistę, bez konieczności współpracy pacjenta. Jednym z nich jest tympanometria – nieinwazyjna metoda pomiaru podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia. Inny przykład badania obiektywnego to otoemisja akustyczna, czyli ocena funkcjonowania ślimaka wykonywana przy użyciu sondy umieszczonej w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Badania subiektywne polegają na uzyskiwaniu odpowiedzi badanego na temat poziomu i jakości słyszenia. Ta grupa obejmuje:

  • audiometrię tonalną: ocenę natężenia i częstotliwości dźwięków;
  • audiometrię mowy: ocenę słyszenia i rozumienia słów. 

W Szczecinie na bezpłatne badanie słuchu zaprasza OTIS – protetyka słuchu

Wskazania do badania 

Zaburzenia narządu słuchu mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak np.:

  • urazy mechaniczne,
  • powikłania chorobowe w wieku dziecięcym,
  • działanie leków,
  • choroby przewlekłe (miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca itd.).

Na badania słuchu warto udać się w szczególności wówczas, gdy u pacjenta pojawiły się objawy niedosłyszenia czy niezrozumienia mowy, szumy uszne bądź, gdy zaczął on nagle znacznie głośniej mówić. Poza tym, o profilaktykę muszą zadbać osoby, które pracują na co dzień w środowisku o znacznym natężeniu dźwięków. Szczególną uwagę na swoich podopiecznych powinni także zwrócić uwagę rodzice oraz opiekunowie seniorów. 

Kiedy i jak często wykonywać badanie słuchu?

Regularne badania słuchu zaleca się przeprowadzać osobom, które w przeszłości zmagały się z zapaleniem uszu, przebyły operację lub inne zabiegi w obrębie narządu słuchu, zdiagnozowano u nich niedosłuch czy przyjmują leki ototoksyczne (mogące pogarszać słuch). Poza tym, specjaliści zachęcają do badań także osoby starsze po 50. roku życia i osoby pracujące w trudnych warunkach. Badanie audiometryczne w wymienionych wyżej przypadkach najlepiej jest powtarzać nie rzadziej niż raz na dwa lata

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas