Artykuł sponsorowany Na co zwrócić uwagę przy zakupie łóżka rehabilitacyjnego

Na co zwrócić uwagę przy zakupie łóżka rehabilitacyjnego

Łóżko rehabilitacyjne jest jednym z podstawowych elementów opieki nad osobą przewlekle chorą. Tacy pacjenci niejednokrotnie wymagają całodobowej opieki. Na szczęście rynek medyczny oferuje nam szeroki wachlarz produktów rehabilitacyjnych, których zadaniem jest znaczne ułatwienie tej opieki. W dzisiejszym artykule zajmiemy się kryteriami wyboru łóżka rehabilitacyjnego dla osoby przewlekle chorej.

Konstrukcja i wygląd

Konstrukcja łóżka rehabilitacyjnego decyduje o jego trwałości. Dlatego wybierając łóżko warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego budowę. Łóżka rehabilitacyjne zazwyczaj wykonane są z drewna. Mogą także posiadać leżę drewniane lub metalowe. Wysokiej jakości produkty wykonane są z trwałych i bezpiecznych materiałów, które dodatkowo wykazują łatwość w zakresie dezynfekcji.

Regulacja wysokości

Niezmiernie przydatną funkcją w przypadku łóżka rehabilitacyjnego jest regulacja wysokości. Najczęściej wysokość sterowana jest mechanizmem elektrycznym. Możliwość podniesienia lub opuszczenia wysokości w dużym stopniu ułatwia wszelkie czynności pielęgnacyjne, jak również tzw. rehabilitację przyłóżkową. Omawiana funkcja ma duże znaczenie przede wszystkim dla osoby zajmującej się chorym. Ustawienie łóżka na optymalnej wysokości w dużym stopniu odciąża jej kręgosłup. Regulacja wysokości jest oczywiście przydatna również dla pacjentów. Szczególnie dla tych „wstających” z łóżka lub przesiadających się na wózek, a także w przypadku pacjentów, którzy mają problemy ze wstawaniem wynikające z przebytej operacji stawów biodrowych.

Regulacja położenia leża

Sporo modeli nowoczesnych łóżek rehabilitacyjnych posiada możliwość ustawienia poszczególnych segmentów leża. Dzięki temu możemy na przykład podnieść sam zagłówek, co pozwala choremu na swobodne przyjęcie pozycji siedzącej. Nawet w sytuacji, kiedy sam nie jest w stanie utrzymać się w takiej pozycji. Regulacja zagłówka jest pomocna podczas posiłków. Wyraźnie wspomaga także oddychanie.

Możliwość podniesienia ud i podudzi obniża ryzyko powstawania tzw. przykurczy oraz redukuje sztywność w stawach. W wielu łóżkach tego typu można stosować tzw. pozycję antytrendelenburga. Polega ona na ułożeniu górnej części ciała pod kątem 30 stopni przy jednoczesnym podparciu pod stopami. Takie ułożenie sprawia, że chory ma lepszy kontakt z otoczeniem. Pozycja taka jest często stosowana przed rozpoczęciem prób pionizacji pacjenta, który przez dłuższy czas przebywał w pozycji leżącej. Ustawienia leża są przeważnie sterowane pilotem lub ręcznie, z pomocą systemu zapadkowego.

Wyposażenie dodatkowe

Kupując łóżko rehabilitacyjne dobrze jest zwrócić uwagę na jego dodatkowe wyposażenie, do którego możemy zaliczyć na przykład trójkątny wysięgnik. Pomaga on choremu w zmianie pozycji oraz podciąganiu się na łóżku. To z kolei znacznie odciąża opiekuna. Warto pamiętać, że łóżko rehabilitacyjne powinno być wyposażone w odpowiednio dobrany materac. Najlepiej jeśli jest on przeciwodleżynowy.

Szukając nowoczesnego i funkcjonalnego łóżka rehabilitacyjnego warto odwiedzić firmę Medic s.c. w Łomży i Ostrołęce, która już od 1997 roku zajmuje się sprzedażą oraz profesjonalnym serwisowaniem sprzętu medycznego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas