Materiał Partnera Mosty jako uzupełnienia protetyczne

Mosty jako uzupełnienia protetyczne

Protetyka stomatologiczna to dziedzina zajmująca się odbudową zębów, które z różnych powodów doznały uszkodzenia, np. przez próchnicę lub czynniki mechaniczne. Stomatolog podejmuje się także uzupełniania miejsc, w których zębów brakuje. W celu odbudowy uzębienia stosuje się różnego rodzaju protezy, które przede wszystkim dzieli się na ruchome oraz stałe. Mosty to stałe uzupełnienia, które uważane są za jedno z najlepszych rozwiązań protetycznych.

Czym są mosty protetyczne?

Mosty protetyczne powstają poprzez połączenie sąsiadujących ze sobą zębów w celu wypełnienia znajdującej się między nimi luki. W takiej luce może brakować od jednego do nawet kilkunastu zębów. Najważniejsze jednak, aby zęby na przeciwległych końcach luki były zdrowe i mocno osadzone. Zęby te nazywane są filarami mostu protetycznego.

Mosty protetyczne składają się z koron oraz przęsła. Korony są osadzone na zębach filarowych, natomiast przęsła stanowią właściwe uzupełnienie braków. To rozwiązanie protetyczne wymaga oszlifowania zębów, w tym również filarów, które są zdrowe. Jest to jednak świetna alternatywa dla protez ruchomych, ponieważ pozwalają na odzyskanie całkowitej sprawności.

Rodzaje mostów protetycznych

Mosty wykonywane są przede wszystkim z porcelany. Można wyróżnić odmiany pełnoceramiczne oraz porcelanowe na metalu lub cyrkonie. W tym temacie wypowiada się ekspert z firmy Platinum Dental z Bełchatowa:

Najdroższym, ale i najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem ze względu na biozgodność materiału, jest porcelanowy most wykonany na cyrkonie. Najpopularniejsze ze względu na rozsądną cenę są mosty protezowe na metalu nieszlachetnym. Wszystkie rozwiązania protetyczne wykorzystujące porcelanę są uznawane za estetyczne i trwałe.

Można wyróżnić jeszcze mosty akrylowe, które stanowią uzupełnienie tymczasowe, ponieważ nie zapewniają wymaganej trwałości protezy. Pomagają zakryć w estetyczny sposób braki w jamie ustnej na krótki okres czasu.

Kiedy możliwe jest wykonanie mostu protetycznego

Wykonanie mostu protetycznego jest możliwe tylko wówczas, gdy po obu stronach luki znajdują się zdrowe i mocne zęby. Uzupełnienie ubytków tradycyjną metodą nie jest możliwe bez zębów filarowych, które wytrzymają obciążenie protezą. Problem pojawia się również wówczas, gdy luka pomiędzy zębami filarowymi jest zbyt duża, ponieważ taka konstrukcja mostu m.in. zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań.

Jeśli występuje któryś z powyższych problemów, stomatolog może zaproponować pacjentowi alternatywę np. w postaci protezy ruchomej, mostów protetycznych na podparciu szklanym lub implantów (najdroższe rozwiązanie). Uzupełnienie protetyczne na włóknie szklanym inaczej nazywane jest mostem adhezyjnym. To rozwiązanie niewymagające szlifowania zębów filarowych, jak i konieczności posiadania dwóch filarów.

Skutki braku zęba

Ubytki zębowe w jamie ustnej to nie tylko zagadnienie estetyczne, ale również zdrowotne. Uzupełnienie braków jest konieczne, aby zapobiegać rozwojowi schorzeń ogólnoustrojowych. Przede wszystkim jednak długotrwały ubytek przyczynia się do powstawania niekorzystnych zmian w jamie ustnej, m.in.:

  • przechylania się zębów,
  • przemieszczania się zębów,
  • wysuwania się zębów,
  • rozchwiania zębów,
  • obracania się zębów wokół własnej osi,
  • przebudowy i zaniku kości szczęki.

Ubytki także przyczyniają się do nieestetycznego zapadania się twarzy, które postarza osoby młode, oraz rozwijania się chorób dziąseł. Im dłużej nie uzupełnia się ubytku, tym większe zmiany zachodzą i tym trudniej dokonać odbudowy stomatologicznej uzębienia. Czasami zmiany są na tyle poważne, że wykluczają stosowanie niektórych metod protetycznych i zwiększają prawdopodobieństwo powikłań, np. zapalenia i martwicy miazgi zęba, a także powstania pęknięć i odprysków na protezie. Nierzadko przed zabiegiem protetycznym konieczna jest odbudowa kości i leczenie zębów.

Zalety stosowania mostów protetycznych

Mosty protetyczne to rozwiązanie wygodne i komfortowe, ponieważ stanowią one stałe uzupełnienie. Ich założenie gwarantuje odzyskanie całkowitej sprawności. Nie ma konieczności ściągania protezy czy specjalistycznego jej czyszczenia. O mosty dba się mniej więcej tak samo, jak o własne zęby – wystarczy codzienne szczotkowanie i nitkowanie. Dla pewności można poddawać się dodatkowo zabiegowi higieny jamy ustnej u stomatologa.

Uzupełnienie protetyczne w formie mostów mogą także maskować nieestetyczne wady pozostałego uzębienia, np. kształt czy kolor. To także rozwiązanie rozsądne cenowo, szybkie i popularnie stosowane. Najlepszym jednak rozwiązaniem protetycznym pozostają implanty, które dodatkowo stymulują kość w miejscu ubytku, co zapobiega zanikowi kości pod przęsłem.

Podziel się