Materiał Partnera Metody leczenia bezdechu sennego

Metody leczenia bezdechu sennego

Zaburzenia snu pojawiają się u coraz większej liczby pacjentów. Jedną z najczęściej pojawiających się chorób jest obturacyjny bezdech senny. Wymaga ona jak najszybszego leczenia – brak jakichkolwiek działań leczniczych może doprowadzić do chronicznego zmęczenia, problemów z oddychaniem. Jak wyleczyć bezdech senny? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Czym jest bezdech senny?

Bezdech senny (dokładniej: obturacyjny bezdech senny, OBS) jest chorobą związaną z komfortem snu. Podczas spania u chorego pojawiają się epizody zwężenia lub zamknięcia dróg oddechowych na poziomie gardła- to tzw. spłycenie oddechu. Takie epizody powtarzają się każdej nocy, z czasem się coraz bardziej pogłębiając. Konsekwencje bezdechu sennego uderzają w codzienne życie – chory jest nieustannie zmęczony, ma osłabioną koncentrację, spadek libido i bóle głowy za dnia.

Przyczyny bezdechu sennego

Badania wskazują na fakt, że większość chorych na obturacyjny bezdech senny (70%) ma zwiększoną wagę ciała (nadwagę lub otyłość). To jedna z przyczyn tej choroby. Zaburzenie snu może wynikać także z przerostu migdałków podniebnych, niedoczynności tarczycy, posiadaniu tzw. długiego języczka i akromegalii. Osoby, które spożywają nadmierne ilości alkoholu, a także palą nałogowo papierosy są również narażone na obturacyjny bezdech senny.

Jak leczyć bezdech senny?

Pierwsze kroki, mające na celu wyleczenie chorego z bezdechu sennego, są czysto profilaktyczne – schudnięcie i utrzymanie prawidłowej masy ciała, unikanie spania na plecach (problem pojawia się najczęściej wtedy, gdy chory śpi w pozycji leżącej na wznak).

Poza edukacją pacjenta stosuje się także specjalne, indywidualne protezy dentystyczne - aparaty na bezdech senny – ich cel to wysunięcie żuchwy i odsunięcie języka ku przodowi. Zakładane są one tylko na czas snu. Pracownia Profilaktyki Bezdechu Sennego i Chrapania A&A Drozd to miejsce, w którym można zamówić specjalistyczne aparaty. 

Osoby, których objawy znajdują się na poziomie umiarkowanym lub nawet ciężkim, wykorzystuje się zaawansowane procedury – stosowanie dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP lub BiPAP) za pośrednictwem maski, zabieg operacyjny. CPAP to metoda, która umożliwia utrzymanie stale wysokiego ciśnienia u pacjenta, niezależnie od fazy cyklu oddechowego. BiPAP to specjalna proteza, która rozróżnia fazy cyklu snu i obniża ciśnienie podczas wydechu. 

Zabieg operacyjny jest ostatecznym działaniem w kierunku wyleczenie bezdechu sennego. Polega on najczęściej na usunięciu migdałków podniebnych lub skorygowaniu umiejscowienia skrzywionej przegrody nosowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas