Artykuł sponsorowany Materac jako zabezpieczenie przed odleżynami

Materac jako zabezpieczenie przed odleżynami

Trudno gojące się rany, zakażenie oraz ropowica, a nawet zgon to możliwe konsekwencje zbyt długiego leżenia człowieka w bezruchu. Wystarczy kilka tygodni, by na ciele powstały odleżyny, czyli trudno gojące się rany. Brak odpowiedniej profilaktyki sprawia, że mogą się z czasem powiększać, co prowadzi do zakażenia. Podpowiadamy, czym są odleżyny i w jaki sposób im przeciwdziałać.

Czym są odleżyny i w jaki sposób powstają?

Odleżyna to miejscowe uszkodzenie skóry i martwica znajdujących się pod nią tkanek, która powstaje w skutek powtarzającego się lub długotrwałego ucisku. Jest to jedno z poważniejszych schorzeń, które występuje u osób obłożnie chorych, poruszających się jedynie w ograniczony sposób lub całkowicie unieruchomionych.

Brak możliwości zmiany ułożenia ciała skutkuje długotrwałym uciskiem, którego konsekwencją jest pojawiający się ból. Niestety chory nie jest w stanie zareagować na niego, zmieniając ułożenie ciała, co więcej niektórzy mogą go w ogóle nie odczuwać.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący sklep zaopatrzenia medycznego Medicall: Najskuteczniejszym sposobem na zapewnienie ulgi osobie, która pozostaje w nieruchomej pozycji, jest zmiana nacisku jej ciała na podłoże. Pozwala to także odpocząć tkankom, co z kolei przywraca ich normalne funkcjonowanie.

W ofercie znajdują się obecnie zarówno materace, jak i poduszki pozwalające zapewnić ochronę przed odleżynami. Można znaleźć je w formie „jeżyków”, czyli kulistych modułów lub materacy oraz poduszek zmiennociśnieniowych. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu mogą automatycznie zmieniać siłę nacisku materaca na skórę leżącego.

Jeżeli istnieje taka możliwość, należy także jak najczęściej zmieniać pozycję ciała chorego. Można do tego zastosować podpory, które będą zapobiegać powrotowi ciała do niepożądanej pozycji.

Cechy materaca przeciwodleżynowego

Kupno materaca przeciwodleżynowego jest bardzo ważnym aspektem, związanym z opieką nad osobą obłożnie chorą, która nie może samodzielnie zmienić ułożenia. Technologiczne rozwiązania zastosowane w materacach tego typu wspomagają krążenie krwi, dzięki odciążeniu ciała.

Zmiana miejsca podparcia poprawia ukrwienie tkanek, a co za tym idzie - wymusza mikrokrążenie. W ten sposób powstają prewencyjne oraz lecznicze właściwości przeciwdziałające odleżynom. Materac przeciwodleżynowy pomaga także w uśmierzeniu bólu i ograniczeniu cierpienia chorego. Jest to możliwe dzięki wytwarzaniu delikatnego masażu, który łagodzi napięcie mięśni oraz stawów.

Jednym z głównych zadań materaca tego typu jest także termoregulacja ciała. U osób obłożnie chorych temperatura ciała jest zazwyczaj podwyższona ze względu na powstające tarcie. Zbyt wysoka skutkuje zawilgoceniem ciała, co sprzyja powstawaniu odleżyn.

Dzięki zastosowaniu materacy zmiennociśnieniowych, które pozwalają skórze oddychać, można zapobiec poceniu się skóry oraz uszkodzeniu jej wierzchniej warstwy. W materacu przeciwodleżynowym występuje termoregulacja, polegająca na stałym odprowadzaniu ogrzanego powietrza, przy jednoczesnym wtłaczaniu powietrza z otoczenia o neutralnej temperaturze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas