Materiał Partnera Łóżka szpitalne, ich budowa oraz regulacje prawne

Łóżka szpitalne, ich budowa oraz regulacje prawne

Nie ma co do tego wątpliwości – łóżka stanowią obowiązkowe wyposażenie każdego oddziału szpitalnego. Jak każdy jego element, także łóżka mogą się między sobą różnić, niekiedy drastycznie. Ma to ogromny wpływ nie tylko na wygodę oraz komfort pacjentów, lecz także przebieg leczenia i rehabilitacji. Łóżko szpitalne stanowi miejsce wypoczynku oraz specjalistyczny sprzęt medyczny, który może wspomagać lekarzy oraz personel medyczny w jego wysiłkach. Jakie są kryteria prawne związane z łóżkami szpitalnymi?

Łóżka szpitalne a kryteria formalne

Bez wysokiej jakości łóżka szpitalnego powrót pacjenta do zdrowia może się znacząco opóźnić. Łóżko tego rodzaju stanowi miejsce, w którym chory przebywa często przez bardzo długi czas, zatem musi spełniać kompleksową rolę wypoczynkowo‐medyczną, nie powodując dyskomfortu i nie utrudniając leczenia. Dystrybutorem wysokiej klasy łóżek specjalistycznych jest między innymi firma Metalowiec.

Zasady formalne związane z łóżkami szpitalnymi regulowane są prawnie – są to wybory medyczne pierwszej klasy bezpieczeństwa oraz pierwszej klasy z funkcją pomiarową (w przypadku łóżek z wbudowaną wagą). Łóżka szpitalne muszą spełniać te i inne kryteria wyszczególnione w załączniku IX Dyrektywy Rady 93/42/WE z dnia 14 czerwca 1993 roku dotyczącej wyrobów medycznych. Mówi on między innymi o tym, że klasyfikacji łóżek dokonuje producent, a w przypadku łóżek z wagą – jednostka notyfikowana.

Co ważne, nadzór nad łóżkami i innymi wyrobami medycznymi, które wytwarzane są, wprowadzane i wprowadzone do obrotu w Polsce sprawuje Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jak zbudowane są łóżka szpitalne?

Łóżka szpitalne mogą być zbudowane w oparciu o konstrukcję ramową lub kolumnową.

Konstrukcja ramowa stosowana jest w tańszych w zakupie i utrzymaniu łóżkach. Daje możliwość regulacji elektrycznej lub innych mechanizmów, które nie wymagają do działania elektryczności – w przypadku konstrukcji kolumnowej koniecznością jest zastosowanie siłowników zasilanych prądem.

Dodatkowo, konstrukcja ramowa może w dolnej części zostać obudowana osłoną stworzoną zazwyczaj z tworzywa sztucznego, która znacząco ułatwia utrzymanie czystości. Mimo tego łóżka kolumnowe są uznawane za łatwiejsze do czyszczenia.

Niestety, łóżka oparte o konstrukcję ramową mają także dodatkowe wady – są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, mają także mniejszy prześwit pomiędzy podłogą oraz ramą łóżka, który może utrudniać pokonywanie progów oraz wjazd łóżka do windy.

Podziel się