Artykuł sponsorowany  Leczenie zespołu suchego oka w ofercie Specjalistycznego Ośrodka Okulistycznego

Leczenie zespołu suchego oka w ofercie Specjalistycznego Ośrodka Okulistycznego

Zespół suchego oka to popularna dolegliwość, szczególnie u osób starszych oraz pracujących przy komputerze. Jak sama nazwa wskazuje, dolegliwość ta wiąże się z nieodpowiednim nawilżeniem powierzchni oka, co prowadzi do bolesnych i uciążliwych symptomów. Na szczęście nie jest to choroba poważna i łatwo można wyeliminować jej objawy. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy udać się do Specjalistycznego Ośrodka Okulistycznego – a tego dowiesz się z artykułu!

Czym jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka (ZSO) to grupa schorzeń, których głównym przejawem jest nieodpowiednie nawilżenie powierzchni oka przez film łzowy. Przyczyną może być zarówno nieodpowiednia ilość wydzielania łez, jak i ich nieprawidłowy skład. Otóż podczas każdego mrugnięcia na powierzchni oka rozprowadzany jest film łzowy, który składa się z 3 warstw. Pierwsza z nich, najbardziej zewnętrza, to warstwa lipidowa, która odpowiada za zmniejszenie szybkości parowania łez. Kolejną, stanowiącą największą część filmu łzowego, jest warstwa hydrofilowa, czyli wodna, dostarczająca do rogówki tlen, a także oczyszczająca powierzchnię oka z ciał obcych. Najgłębiej znajduje się warstwa śluzowa, której zadaniem jest nawilżanie oka i to właśnie ona sprawia, że film łzowy przylega do gałki ocznej. Natomiast w momencie, gdy pojawiają się problemy z produkcją lub rozprowadzaniem filmu, skutkiem tego może być zespół suchego oka.

Jakie są objawy zespołu suchego oka?

Jeśli chodzi o przyczyny zespołu suchego okna, trudno określić je jednoznacznie. Mogą być spowodowane zmianami zachodzącymi z wiekiem w organizmie ludzkim, niesprzyjającymi warunkami pracy lub chorobami (np. tarczycy). Jednak niezależnie od przyczyny warto znać objawy ZSO, aby wiedzieć kiedy udać się do okulisty. Wśród tych najbardziej charakterystycznych Specjalistyczny Ośrodek Okulistyczny wymienia:

  • uczucie swędzenia,

  • pieczenie lub ból oczu,

  • zaczerwienienia oczu,

  • pogorszenie się widzenia,

  • uczucie suchości gałek ocznych,

  • obrzęki powiek,

  • gromadzenie się ropnej wydzieliny w kącikach oczu.

Leczenie zespołu suchego oka

Aby dokładnie zdiagnozować zespół suchego oka oraz podjąć odpowiednie leczenie, konieczna jest fachowa konsultacja okulistyczna. W znajdującym się we Wrocławiu Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym wykwalifikowani okuliści przeprowadzają profesjonalne badania, takie jak: osmometria (badanie ciśnienia w suchych oczach), NIBUT, czyli badanie czasu przerwania filmu łzowego, a także meibografia – obrazowanie gruczołów Meiboma.

Po postawieniu diagnozy okulista dobiera najkorzystniejsze leczenie. Zazwyczaj, szczególnie w początkowym stadium choroby, stosowane są specjalne krople pełniące funkcję tzw. sztucznych łez.

Opracowanie:

Specjalistyczny ośrodek okulistyczny

Wrocław , Stawowa 12 lok. 3

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas