Artykuł sponsorowany Leczenie wad zgryzu – stosowanie aparatów ortodontycznych

Leczenie wad zgryzu – stosowanie aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne służą do leczenia różnych wad zgryzu. Są dobierane przez lekarza stomatologa, który specjalizuje się właśnie w wadach budowy szczęki i żuchwy, czyli przez ortodontę. Dzięki rozwoju tej gałęzi medycyny dziś można skorygować wady zgryzu nie tylko u dzieci i młodzieży, ale także u osób dorosłych. Jeśli masz problemy ze zgryzem, warto skonsultować to z lekarzem ortodontą, bo być może aparat ortodontyczny ci w tym pomoże.

Kiedy powinno się nosić aparat ortodontyczny?

Do najczęstszych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do ortodonty należą:

  • szpary międzyzębowe,
  • stłoczenie zębów,
  • cofnięcie żuchwy.

Leczenie wad zgryzu jest konieczne z kilku powodów, nie tylko estetycznych. Nieprawidłowe ustawienie zębów uniemożliwia prawidłowe gryzienie i przeżuwanie, co może powodować zmęczenie mięśni żuchwy i prowadzić nawet do bólów głowy. Niektóre wady zgryzu są przyczyną wad wymowy. Dodatkowo wady zgryzu mogą utrudniać prawidłową higienę jamy ustnej, co skutkuje próchnicą i chorobami przyzębia. Zastosowanie aparatu ortodontycznego pomaga wyeliminować te problemy. Podstawowy podział aparatów ortodontycznych to podział na aparaty stałe i aparaty ruchome. Te pierwsze należy założyć w Gabinecie Ortodontycznym. Lekarz ortodonta dopasowuje zamki i pierścienie tak, by zęby stopniowo przesuwały się na właściwe miejsca. Aparaty ruchome stosuje się u dzieci między czwartym a dwunastym rokiem życia. Noszone być powinny przez kilka do kilkunastu godzin dziennie, najczęściej w nocy.

Rodzaje aparatów ortodontycznych i efekty ich stosowania

Rozwój medycyny, w tym ortodoncji, sprawia, że można korygować wady zgryzu nie tylko u osób młodych, ale także u dorosłych, gdzie wzrost narządu zgryzu już się zakończył. U dorosłych wykorzystuje się przede wszystkim aparaty stałe, a ich nowoczesne wersje przynoszą coraz bardziej zadowalające efekty.

  • Klasyczny aparat ortodontyczny stały to aparat składający się z klejonych na zewnątrz szczęki zamków, oraz z pierścieni i łuków. Taki aparat ortodontyczny może być wykonany z metalu, albo – mniej widoczny – z porcelany lub kryształu. Jeśli założony jest taki aparat, pacjent winien stawiać się na kontrolę u ortodonty co około cztery do sześciu tygodni. Przy aparatach ceramicznych lub kryształowych należy unikać spożywania produktów, które mogłyby zabarwić aparat, takich jak kawa, herbata, czerwone wino, buraki, jagody czy soki o ciemnych, mocnych kolorach
  • Aparat lingwalny to aparat, w którym zamki na zębach klejone są od wewnętrznej strony, zatem jest on niewidoczny. Nie można go jednak stosować przy chorobach przyzębia, wąskich łukach zębowych, niskich zębach, a nawet jeśli pacjent nie dba prawidłowo o higienę jamy ustnej. Ten aparat jest bardziej uciążliwy w noszeniu. Może nawet powodować kłopoty z mówieniem, a przyzwyczajanie się do niego zwykle trwa dłużej.
  • Aparat stały samoligaturujący to aparat wykorzystujący mniejszą siłę nacisku na zęby, niż we wcześniej wymienionych przykładach. Dzięki temu wizyty kontrolne mogą się odbywać rzadziej, bo nawet co osiem do dwunastu tygodni, skraca się też czas całkowitego leczenia. Dodatkowo ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej i nie jest bardzo drogi.

Jeśli masz problemy ze zgryzem, wizyta w gabinecie ortodontycznym i konsultacja z lekarzem, pomoże ci dobrać właściwy dla ciebie aparat ortodontyczny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas