Materiał Partnera Leczenie uzależnienia od alkoholu

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm jest od dawna uznawany za jedno z najpowszechniejszych uzależnień. Zbiera on srogie żniwo, nie tylko może pozbawić zdrowia i życia, ale również ma destrukcyjny wpływ na cale rodziny. Leczenie alkoholizmu nie jest łatwe i wymaga dużego zaangażowania. Dodatkowo nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę, z tego, że powinno ono obejmować nie  tylko samą osobę uzależnioną ale również jej bliskich, którzy najczęściej są współuzależnieni. Wyjście z tego nałogu może nastręczać trudności, dlatego najczęściej niezbędna jest profesjonalna pomoc i dobranie optymalnej dla pacjenta formy leczenia. Spotkania terapeutyczne mają wiele zastosowań, prowadzą m.in. do zwiększenia świadomości samego siebie i własnych przeżyć, pomagają uporać się z problemami i rozpocząć nowy etap życia.

Terapia psychologiczna

Wsparcie psychologa okazuje się dla wielu osób z problemem alkoholowym koniecznością. Terapia psychologiczna jest bowiem sposobem na poradzenie sobie z trudnościami i drogą do rozpoczęcia nowego, lepszego życia bez alkoholu, który dotąd stanowił istotne zniewolenie. Musimy jednak pamiętać, że leczenie jest dobrowolne i nikogo nie da się do niego zmusić. W związku z tym jeśli alkoholik nie zdecyduje się na podjęcie terapii, to nie będziemy mieli na to żadnego wpływu. Wiele osób ma za sobą w takim stanie przynajmniej epizod leczenia, jednak jedynie części z nich odtrucie i psycholog są w stanie tak naprawdę skutecznie pomóc.

Skuteczne leczenie alkoholizmu

Z całą pewnością skuteczne leczenie alkoholizmu wymaga ogromu samozaparcia. Terapia uzależnień składa się z co najmniej kilku kroków, pośród których pierwszy zakłada konieczność oczyszczenia organizmu z alkoholu. Następnie prowadzona jest psychoterapia, zarówno indywidualna jak i grupowa. Coraz więcej lekarzy i terapeutów kładzie również nacisk na konieczność jej indywidualnego dopasowania do potrzeb pacjentów, co jest obecnie z pewnością możliwe w prywatnych ośrodkach.

Szukając odpowiedniego ośrodka w celu rozwiązania swojego problemu alkoholowego lub pomocy komuś bliskiemu warto zwrócić uwagę na doświadczenie placówki i lekarzy, jak również na fakt, czy istotnie wcześniejsi pacjenci wyrażają swoje zadowolenie z korzystania z pomocy i czy udało mi się poradzić sobie z nałogiem. Oczywiście w dużej mierze jest to kwestia indywidualna, jednak doświadczony i wyspecjalizowany w tej dziedzinie psycholog zdecydowanie pełniej będzie w stanie nam pomóc.

Opracowanie:

Usługi Psychoedukacyjne Logos Marian Wątroba

Bielsko-Biała , gen. Kustronia 15 lok. 2A

Podziel się