Materiał Partnera Leczenie urazów sportowych

Leczenie urazów sportowych

Przeważnie urazy zależne są od rodzaju wykonywanego sportu. Ich eliminacja może wpłynąć na dalszą karierę, dlatego bardzo ważna jest profesjonalna opieka. W większości przypadków niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja oraz zabiegi wpływające na uśmierzanie bólu. W ośrodku rehabilitacji sportowcy powinni znaleźć kompleksową ofertę dostosowaną do ich potrzeb.

Terapia manualna oraz masaż leczniczy

Jedną z metod docierania do bolesnych miejsc poprzez uciskanie odpowiednich punktów na ciele jest terapia manualna. Jest to forma masażu stosowana w leczeniu dolegliwości kręgosłupa, urazów stawów czy bólów mięśni. Natomiast do leczenia objawów pourazowych służy masaż leczniczy. Polega on na wywieraniu nacisku na ciało za pomocą specjalistycznych przyrządów. Stosuje się go m.in. przy bólach stawów, leczeniu pourazowym czy po zmęczeniu i zakwaszaniu mięśni. Dzięki niemu tkanki stają się elastyczniejsze, rany szybciej się goją i dodatkowo pobudza się receptory układu nerwowego. Masaż także stymuluje wzrost kości po złamaniach. Uzupełnieniem kompleksowej rehabilitacji może być laser wysokoenergetyczny, który uśmierza ból przy różnych schorzeniach. 

Kinesiotaping 

Jedną z metod plastrowania dynamicznego, z której korzystają sportowcy, jest kinesiotaping. Jej celem jest korekta postawy ciała oraz neutralizacja napięcia mięśniowego. Stosuje się ją przede wszystkich przy leczeniu urazów więzadeł, napięcia mięśni, uszkodzenia torebek stawowych czy dolegliwości związanych z przeciążeniami. Ekspert z ośrodka rehabilitacji specjalistycznej ALTO w Gdańsku tłumaczy:

Kinesiotaping poprawia mikrokrążenie, normalizuje napięcie, stymuluje endogenny układ znieczulania oraz obronne systemy limfatyczne. Przede wszystkim jednak wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych i stanów zapalnych w stawach, kościach oraz mięśniach. 

Zwalczanie bólu za pomocą fal uderzeniowych 

Nowoczesną metodą zwalczania bólu w rehabilitacji sportowej jest terapia falą uderzeniową. Dzięki niej możliwe jest dotarcie do przyczyny dolegliwości za pomocą niesłyszalnych dla człowieka mikrodrgań. Wpływają one na przyspieszenie i aktywizowanie procesów samoregulacyjnych i autonaprawczych organizmu. Terapia falami uderzeniowymi wskazana jest do schorzeń takich jak łokieć tenisisty, zwyrodnienie stawów, rwa barkowa, rwa kulszowa, rehabilitacja po urazach, uszkodzenia ścięgna Achillesa, ostroga piętowa, a także w wielu innych zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego. Metoda ta jest całkowicie bezbolesna i wykazuje skuteczność niemal w 80%.

Podziel się