Materiał Partnera Leczenie nerwicy jest możliwe, a nawet przynosi świetne rezultaty

Leczenie nerwicy jest możliwe, a nawet przynosi świetne rezultaty

Nerwica to choroba XXI wieku dotykająca rzesze coraz to młodszych osób. Nieustający stres, zmęczenie oraz presja otoczenia wpływają destrukcyjnie na zdrowie psychiczne. Wpędzeni w błędne koło walki o każdy dzień nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemami, które piętrzą się w głowie. Do tego wyraźne osłabienie fizyczne- czy to już nerwica? Przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, czym jest, jak się objawia oraz jak leczyć nerwicę. Zapraszamy.

Czym jest nerwica oraz jakie są jej przyczyny?

Nerwica jest chorobą o podłożu psychologicznym z objawami również somatycznymi. Samo pojęcie nerwicy jest bardzo szerokie i obejmuje nerwicę natręctw, fobie, zaburzenia lękowe, zaburzenia dysocjacyjne i adaptacyjne, reakcje na ciężki stres oraz zaburzenia somatyczne.

Nerwica objawia się wzmożonym lękiem w konkretnych sytuacjach, który wywołuje:

●       nadmierne pocenie,

●       przyspieszona akcja serca,

●       uczucie ciężkości na klatce piersiowej,

●       uczucie silnego zacisku w gardle,

●       drżenie,

●       suchość w ustach,

●       ból brzucha, nudności, wymioty.

Przyczyn nerwicy jest bardzo, bardzo wiele. Najczęściej pojawia się na skutek ciężkiego przeżycia osobistego związanego z potężną dawką stresu. Często za przyczynę rozwoju nerwicy wskazuje się istnienie konfliktu wewnętrznego między potrzebami a obowiązkami osoby chorej, które nieustannie stawiają go w niekomfortowym położeniu. Uogólniając, każdy stres, lek bądź wewnętrzna walka mogą przyczynić się do powstawania i rozwoju zaburzeń lękowych oraz nerwicy.

Jak wygląda leczenie nerwicy?

Przede wszystkim należy zgłosić się do lekarza psychiatry, który pomoże nam w zdiagnozowaniu konkretnego typu nerwicy. W jej leczeniu dobiera się spersonalizowaną terapię farmakologiczną oraz psychoterapię. Przy czym leczenie farmakologiczne jest zazwyczaj doraźne w postaci antydepresantów, które oczywiście nie pozostają obojętne dla organizmu i niestety nie rozwiązują problemu, od którego wywodzi się choroba. Głównym i najbardziej skutecznym leczeniem z wymiernymi rezultatami jest indywidualnie dobrana psychoterapia. Pozwala na dotarcie do psychiki oraz podświadomości pacjenta i pracę nad jego wewnętrznymi lękami.

Prywatny Ośrodek Pomocy Psychologicznej Sp. z o.o. posiada wykwalifikowaną kadrę psychologów oraz lekarza psychiatry, którzy dobierają terapię indywidualną polegającą na osobistych spotkaniach z terapeutą. W leczeniu nerwicy stawiają na pracę nad wewnętrznym spokojem, pozytywnym myśleniem, radzeniem sobie z emocjami oraz uczą, jak być asertywnym.

Opracowanie:

Podziel się