Materiał Partnera Leczenie kanałowe – czy jest się czego obawiać?

Leczenie kanałowe – czy jest się czego obawiać?

Wdrożenie leczenia kanałowego jest konieczne, gdy długo nieleczona próchnica doprowadzi do zapalenia miazgi zęba. Wielu pacjentów obawia się leczenia za pomocą tej metody, ponieważ dawniej było ono bardzo bolesne. Obecnie nowoczesne metody stosowane w stomatologii dają możliwość bezbolesnego wykonywania nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów. Wyjaśniamy, na czym polega leczenie kanałowe oraz dlaczego nie należy obawiać się tego sposobu leczenia.

Kiedy leczenie kanałowe jest wskazane?

Leczenie kanałowe, nazywane również leczeniem endodontycznym, jest zalecane w sytuacji, gdy w wyniku długo nieleczonej próchnicy bądź nienaprawionego pęknięcia zęba dojdzie do zapalenia miazgi zęba. Rozwijające się zapalenie powoduje silny ból, a niezgłoszenie się w porę do stomatologa może doprowadzić do powstania ropnia. Wskazaniem do rozpoczęcia leczenia kanałowego jest także martwica miazgi, która również stanowi bolesne powikłanie nieleczonej próchnicy. O endodoncji warto też pomyśleć, gdy na zębie pojawiły się zmiany około wierzchołkowe.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe wykonuje się, wykorzystując znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent jest w pełni świadomy i może komunikować się ze swoim lekarzem, jednocześnie nie czując żadnego bólu ani dyskomfortu podczas zabiegu. Leczenie endodontyczne opiera się na oczyszczeniu zęba poprzez usunięcie z niego miazgi. Następnie dokładnie dezynfekuje się ząb. Oczyszczone kanały szczelnie wypełnia się odpowiednimi materiałami, a następnie zabezpiecza koronę zęba.

Po zakończeniu leczenia kanałowego należy stosować się do zaleceń lekarza. Z pewnością przez pewien czas trzeba unikać jedzenia twardych produktów.

Nowoczesne metody leczenia zębów i ich zalety

Dawniej zabiegi stomatologiczne kojarzone były z bólem. Dzisiejsza stomatologia wykorzystuje nowoczesny sprzęt oraz metody, które niwelują uczucie dyskomfortu nawet podczas najbardziej skomplikowanych zabiegów. Dobre gabinety dentystyczne dysponują sprzętem, który umożliwia znaczące skrócenie czasu leczenia, a także precyzyjniejsze wykonywanie pracy, co przekłada się na lepsze efekty i mniejsze ryzyko nawrotu przykrych dolegliwości.

Żeby mieć pewność profesjonalnie wykonanego zabiegu, powinniśmy korzystać z usług dobrych gabinetów, takich jak np. gabinet stomatologiczny Porcelana Classic, prowadzony przez lek. stomatologa Piotra Walczaka, który specjalizuje się m.in. w wykonywaniu zabiegów z zakresu endodoncji.

Podziel się