Artykuł sponsorowany Zapalenie zatok przynosowych – jak szybko wrócić do zdrowia?

Zapalenie zatok przynosowych – jak szybko wrócić do zdrowia?

Zapalenie zatok przynosowych to nie tylko uporczywy katar, który często zapycha kanaliki, uniemożliwiając nam swobodne oddychanie. Wielokrotnie schorzenie to wiąże się z silnym bólem głowy, podrażnieniem uszu, a nawet z zapaleniem gardła. W wielu przypadkach pacjenci skarżą się również na ból górnej szczęki, czy na obrzęk powiek. Problemów z zatokami nie można zatem bagatelizować, zwłaszcza iż ich zapalenie bardzo często nawraca.

Zapalenie zatok przynosowych – przyczyny

Przyczyn zapalenia zatok przynosowych jest wiele. Przede wszystkim wyróżnia się jednak zakażenia wirusowe, bakteryjne, a nawet niekiedy grzybicze. Wielokrotnie również stany zapalne zatok, są powiązane z chorobami takimi, jak astma, czy też alergie wziewne. W przypadku dzieci, warto diagnozę prowadzić także pod kątem nieprawidłowości anatomicznych. Mowa o skrzywieniu przegrody nosa, czy o przeroście migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego. Jeśli zaś katar, połączy się u Ciebie z bólem głowy, zębów, gardła, a nawet szczęki i powiek, koniecznie odwiedź otolaryngologa. Nieleczone prawidłowo zapalenie zatok przynosowych, może spowodować przerodzenia się tej choroby w często nawracające schorzenie przewlekłe. Jego leczenie, czy też minimalizowanie objawów, jest zaś długą terapią. W pełni zdrowe osoby, zwłaszcza rodzice i ich małe dzieci, a także osoby starsze, powinny również myśleć o okresowej profilaktyce zdrowotnej. Jej częścią mogą być kontrolne wizyty w gabinecie lekarza otolaryngologa Anny Masior-Bulanowskiej!

Zapalenie zatok przynosowych – leczenie

Pierwszym etapem leczenia zatok przynosowych, jest dzisiaj nie zlecenie terapii antybiotykowej, ale posiewu. To dzięki mikrobiologicznej hodowli bakterii, czy wirusa, a następnie poddawaniu jej różnymi środkami farmakologicznymi, można określić, jaka kuracja będzie najbardziej skuteczna. Czasem, w najbardziej złożonych przypadkach, ważne jest przeprowadzenie endoskopii nosa i zatok, czy wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. To jest dzisiaj jednak zastępowane bardziej skuteczną tomografią komputerową. To ona wykrywa zmiany zapalne w śluzówce oraz w strukturze kostnej zatok, pozwalając określić, czy stan zapalny nie rozszerza się na okolice sąsiadujące z zatokami! W ogólnym ujęciu zapalenie zatok leczone jest antybiotykami, specjalnymi preparatami, a czasem zabiegami chirurgicznymi… Pamiętać jednak należy o profilaktyce. Nie tylko mowa o odwiedzaniu otolaryngologów, ale o stosowaniu specjalnych naparów wziewnych, które nawilżają śluzówkę i mają działanie antyseptyczne, czy nawet o wymianie filtrów w domowej wentylacji. Coraz częściej zauważa się bowiem korelację zapaleń zatok, czy spojówek z klimatyzatorami – te stare lub rzadko czyszczone, są siedliskiem olbrzymiej ilości groźnych zarazków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas