Artykuł sponsorowany Który materac przeciwodleżynowy wybrać? Rurowy czy bąbelkowy?

Który materac przeciwodleżynowy wybrać? Rurowy czy bąbelkowy?

Z odleżynami borykają się osoby niepełnosprawne przebywające długo w jednej pozycji, co powoduje nadmierny ucisk na skórze i przyczynia się do martwicy tkanek. Aby temu zapobiec, należy dbać o dokładną higienę, dietę oraz regularne zmiany pozycji. Konieczny jest także zakup materaca przeciwodleżynowego, który powinien być jednym z podstawowych elementów wyposażenia domu osoby długotrwale leżącej. Jednak, jaki materac wybrać? Rurowy czy bąbelkowy?

Rurowe i bąbelkowe materace przeciwodleżynowe - charakterystyka

Działanie materaca przeciwodleżynowego zmiennociśnieniowego jest ważne dla każdej osoby niepełnosprawnej, która większość czasu spędza w pozycji leżącej. Produkt ten ma na celu zapewnić choremu ruch, którego nie może wykonać samodzielnie. Zapewnia skórze stałe zmiany nacisku - masując ją, dotleniając i poprawiając krążenie krwi. Przeciwdziała obumieraniu komórek, które skutkują pojawieniem się bardzo bolesnych odleżyn niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorego. Dodatkowo utrzymuje prawidłową temperaturę ciała i poziom wilgotności oraz zmniejsza ból i dyskomfort.

Materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe wyposażone są w automatyczną pompkę, która reguluje przepływ powietrza w komorach pod określonym ciśnieniem, a tym samym wytwarza ruch i prowokuje pracę tkanek. Dzięki naprzemiennej pracy poszczególne obszary ciała nie stykają się zbyt długo z podłożem. Ciśnienie powietrza w materacach zmiennociśnieniowych dostosowywane jest w zależności od wagi pacjenta – zauważa pracownik sklepu internetowego dobrysklepmedyczny.pl, który oferuje wysokiej jakości medyczny sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny.

Najpopularniejsze materace wykorzystywane do profilaktyki i leczenia odleżyn to materace:

  • zmiennociśnieniowe bąbelkowe - złożone z niewielkich komór mających zdolność wypinania, które wypełniają się naprzemiennie powietrzem - najczęściej jest to cykl między 5 a 10 minut. Wykonane są z wytrzymałego tworzywa PCV,
  • zmiennociśnieniowe rurowe – złożone z poprzecznie ułożonych komór w kształcie wałków, które napełniają się powietrzem. Materac ten charakteryzuje się stabilną i wytrzymałą budową, dlatego polecany jest pacjentom bardziej otyłym, u których proces martwicy tkanek jest bardziej zaawansowany.

Materac rurowy i bąbelkowy – na który się zdecydować?

Przeciwodleżynowy materac bąbelkowy to najpopularniejszy materac dostępny na rynku, który sprawdzi się w każdym domu. Przeznaczony jest do profilaktyki oraz leczenia odleżyn I stopnia. Może być on używany przez osoby niepełnosprawne ważące do 90 kilogramów. Z kolei przeciwodleżynowy materac rurowy jest bardziej zaawansowany i składa się z ułożonych poprzecznie rur napełnianych pulsacyjnie powietrzem. Zakres ciśnień, w jakim pracuje pompa jest większy niż w materacu bąbelkowym. Przeciwodleżynowe materace rurowe są przeznaczone dla chorych o większej wadze – nawet do 200 kg. Służą do leczenia odleżyn od II do IV stopnia. W poszczególnych modelach istnieje możliwość wyjęcia komór znajdujących się pod raną, co zmniejsza ucisk na dane miejsce.

Zarówno materac przeciwodleżynowy rurowy, jak i bąbelkowy działa na zasadzie zmiany ciśnienia powietrza w komorach, dlatego kompresor musi być stale podłączony do źródła prądu. Przy zakupie materaca warto jednak sprawdzić, czy kompresor nie pracuje zbyt głośno. Materac rurowy wyróżnia się jednak większą elastycznością i miękkością niż materac bąbelkowy, lecz jest dużo droższy. Jeżeli nie posiadamy wystarczających środków na zakup takiego materaca, możemy skorzystać z dofinansowania NFZ. Podlegają mu właśnie materace pneumatyczne – bąbelkowe lub rurowe. Skorzystanie z takiego dofinansowania na pewno okaże się nieocenionym wsparciem. Pamiętajmy jeszcze, że dobranie odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego zawsze warto skonsultować z lekarzem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas