Materiał Partnera Który inhalator wybrać?

Który inhalator wybrać?

Inhalator umożliwia łatwe i skuteczne leczenie wziewne. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku infekcji w obrębie górnych i dolnych dróg oddechowych. Nowoczesne modele pozwalają na wykorzystywanie nie tylko gorącej pary, ale także specjalistycznych medykamentów. Na co zwracać uwagę podczas zakupu inhalatora i który rodzaj najlepiej się sprawdzi w warunkach domowych?

Rodzaje inhalatora

W aptekach i sklepach z wyposażeniem medycznym można znaleźć trzy podstawowe rodzaje inhalatorów. Pierwszym z nich jest proszkowy, nazywany również „kieszonkowym”. Jest on przepisywany na receptę, najczęściej w przypadku astmatyków. Drugi typ to inhalator kompresorowy. Pozwala on na zastosowanie niemal wszystkich dostępnych leków do użytku wziewnego. Dzięki temu jest najpopularniejszym rodzajem. Nieco mniej znane są inhalatory ultradźwiękowe, które mają bardziej kompaktowe gabaryty. Ich ogromną zaletą jest również wyjątkowo cichy mechanizm. Mają niestety jedną wadę – przy ich pomocy nie można podawać leków sterydowych oraz antybiotyków.

Zarówno inhalatory kompresorowe, jak i ultradźwiękowe można znaleźć między innymi w ofercie sklepu Kredos, który prowadzi sprzedaż online.

Wybór inhalatora

Ostateczna decyzja nie zawsze jest łatwa, gdyż urządzenia te mogą mieć różnorodne funkcje oraz cenę. Podczas zakupów należy zwracać uwagę na takie cechy, jak:

  • Rodzaj choroby – może dotyczyć dolnej lub górnej części układu oddechowego.
  • Ciężkość choroby – w przypadku chorób ciężkich (np. mukowiscydozy), potrzebne jest urządzenie o mocy powyżej 2 barów lub ultradźwiękowe.
  • Wiek choregoinhalatory dla dzieci mają nieco mniejszą siłę przepływu. Można stosować również modele, które umożliwiają jej regulację.
  • Rodzaj leków – jak zostało już wcześniej wspomniane, niektóre typy mogą mieć ograniczenia.

Ważne jest też, na jaki okres czasu potrzebny jest inhalator. Jeżeli stosuje się go wyłącznie w przypadku jednorazowych infekcji, wystarczy jedna z tańszych propozycji. Jeśli jednak dana osoba cierpi na jakiekolwiek schorzenie przewlekłe, warto zainwestować w wygodne i trwałe urządzenie.

Zalety leczenia wziewnego

Nie bez powodu coraz częściej układ oddechowy jest leczony przy pomocy aparatury wziewnej. Największą zaletą jest natychmiastowe podanie leku o działaniu miejscowym. Dociera on nie tylko do początkowych odcinków, takich jak jama nosowa czy gardło. Medykamenty wziewne mogą dotrzeć bezpośrednio do płuc oraz oskrzeli, szybko przynosząc pozytywne efekty. W ten sposób zmniejsza się dawki podawanego leku, a co za tym idzie – istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych.

Opracowanie:

Kredos Sklep medyczny

Olsztyn , Popiełuszki 15

Podziel się