Artykuł sponsorowany Kto to jest położna środowiskowa?

Kto to jest położna środowiskowa?

Jeśli jesteś w połowie ciąży lub zbliża ci się termin porodu, z pewnością odczuwasz, że są setki spraw do załatwienia w tym i tak trudnym okresie. Przede wszystkim trzeba wybrać szpital, w którym zamierzasz urodzić. Należy też przygotować mieszkanie na przybycie nowego członka rodziny, a ponadto spakować do szpitala torbę zarówno dla Ciebie, jak i dla maluszka. Wypadałoby też wybrać imię dla bobasa, a jeszcze na horyzoncie zaczyna majaczyć widmo spotkania z położną środowiskową.

Niektóre kobiety czują obawę przed jej wizytą, choć nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest spotkanie z osobą wykonującą ten zawód. Kim jest położna środowiskowa? Jak wygląda oferowana przez nią opieka położnicza? Przyjrzyjmy się temu z bliska.

Kim jest położna?

Położną nazywamy osobę, która jest samodzielnym specjalistą w zakresie opieki nad kobietami. Choć osoba ta może sprawować opiekę nad kobietą w każdym okresie jej życia, najczęściej kojarzy się z pomocą podczas ciąży i po urodzeniu dziecka.

Aby uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu położnej, trzeba obligatoryjnie skończyć trzyletnie studia licencjackie. Po ich ukończeniu otrzymuje się tytuł zawodowy licencjata położnictwa oraz zdobywa prawo do wykonywania tego zawodu. Każda położna ma prawo do kolejnych, 2-letnich studiów, kończących się uzyskaniem tytułu magistra. Bywa jednak i tak, że położne po licencjacie decydują się po prostu na specjalistyczne, doszkalające kursy – dotyczą one najczęściej jednego, konkretnego zagadnienia, jak neonatologia, ginekologia czy pielęgniarstwo operacyjne.

Co może robić położna środowiskowa?

Jak sama nazwa wskazuje, położna środowiskowa ma między innymi za zadanie przeprowadzanie wywiadów środowiskowych, czyli kontakt z kobietami będącymi w ciąży, by porozmawiać z nimi o ich sytuacji rodzinnej, przestrzeni mieszkalnej przygotowywanej na przyjście kolejnej osoby oraz wszelkich kwestiach natury zdrowotnej i ginekologicznej. Nie ulega wątpliwości, że jednym z jej zadań jest przygotowanie kobiet do porodu, warto jednak mieć na uwadze fakt, że działanie położnej środowiskowej powinno wyrażać się także poprzez przygotowanie kobiet do rodzicielstwa, które będzie im towarzyszyć przez okres dłuższy niż 40 tygodni ciąży.

Do jej kompetencji należy jednak o wiele więcej czynności – wśród nich wymienić należy rozpoznawanie ciąży, doradztwo dietetyczne w jej okresie, edukacja zdrowotna kobiet (w tym naturalne planowanie rodziny). Osoba taka może prowadzić poród fizjologiczny, jest też odpowiedzialna za badanie i opiekę nad noworodkiem i niemowlakiem, aż do ukończenia przez niego 6 tygodnia życia.

Jak wybrać położną środowiskową?

Wyboru lub zmiany położnej środowiskowej każda kobieta może dokonać do dwóch razy w ciągu roku kalendarzowego, wypełniając odpowiedni formularz w miejscu pracy nowo wybranej położnej. Gdzie szukać położnej? Niekiedy zdarza się, że położna prowadzi prywatną praktykę położniczą. Często jednak osoby wykonujące ten zawód jako miejsce pracy wybierają po prostu publiczny lub niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, taki jak  Vita-Med w Sopocie. To właśnie tam świadczy profesjonalne usługi pielęgniarskie dla kobiet w ciąży i połogu, sprawując nad nimi opiekę w jakże wymagającym dla nich okresie ciąży i następującego po porodzie połogu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas