Materiał Partnera Kto może przeprowadzić dobór szkieł kontaktowych?

Kto może przeprowadzić dobór szkieł kontaktowych?

Soczewki kontaktowe to wygodna alternatywa dla klasycznych okularów, ciesząca się ogromną popularnością. Odpowiednio dobrane soczewki mogą być stosowane zarówno przez krótkowidzów, dalekowidzów, astygmatyków czy osoby cierpiące na prezbiopię. Kto może przeprowadzić dobór szkieł kontaktowych? Na czym polega badanie poprzedzające wybór szkieł kontaktowych? Odpowiadamy!

Do kogo należy zgłosić się w celu doboru odpowiednich soczewek?

Soczewki kontaktowe służą korekcji większości występujących wad wzroku: krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu i prezbiopii. Doborem soczewek kontaktowych zajmuje się wykwalifikowany specjalista: optyk, okulista lub optomerysta w salonie optycznym. Zależnie od wady wzroku, specjalista dopasowuje soczewki o odpowiedniej mocy, krzywiźnie oraz średnicy. Może zalecić stosowanie soczewek sferycznych, asferycznych, torycznych lub progresywnych.

Jednym z profesjonalnych gabinetów okulistycznych i optycznych, gdzie można dobrać i zakupić odpowiednie soczewki kontaktowe oraz szkła okularowe jest Zakład Optyczny mgr inż. Łukasza Plata w Gdyni i Kościerzynie.

Jak dobiera się soczewki?

Pierwszym krokiem, który należy podjąć w celu doboru odpowiednich soczewek kontaktowych jest oczywiście wizyta w gabinecie okulistycznym i wykonanie kilku podstawowych badań. Na wstępie okulista przeprowadza wywiad lekarski. Następnym etapem jest z kolei wstępne badanie wzroku. Zalicza się do niego refrakcję przedmiotową, będącą komputerowym badaniem wzroku, wykonywaną za pomocą autorefraktometru lub autorefraktokeratometru, określającą promień krzywizny rogówki, niezwykle istotny przy doborze szkieł kontaktowych. Innym, niezbędnym badaniem jest refrakcja podmiotowa, wykonywana za pomocą foroptera lub kasety okulistycznej, a także badania z wykorzystaniem różnego rodzaju testów i specjalistycznych tablic. Kolejnym etapem wizyty w gabinecie optycznym jest badanie za pomocą lampy szczelinowej, przeprowadzane w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, mogących stanowić przeciwwskazanie do stosowania soczewek kontaktowych. Ocenie podlega:

  • jakość i ilość filmu łzowego,
  • stan rogówek i spojówek,
  • komora przednia oka,
  • tęczówki i reakcja źrenic,
  • stan soczewek ocznych,
  • stan powiek.

Na podstawie wyników wykonanych badań, okulista dobiera szkła kontaktowe o odpowiedniej mocy i wielkości. Specjalista zakłada następnie soczewkę próbną, a po upływie czasu jej adaptacji, sprawdza: ostrość widzenia, położenie soczewki, ruchomość soczewki podczas patrzenia i mrugania, wygodę użytkowania.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas