Artykuł sponsorowany Krótkowzroczność u dzieci w wieku szkolnym. Jak ją rozpoznać?

Krótkowzroczność u dzieci w wieku szkolnym. Jak ją rozpoznać?

Twojemu dziecku kiepsko idzie nauka czytania i pisania? Zauważyłeś, że maluch wytęża wzrok, by lepiej dostrzec przedmioty zlokalizowane w oddali? To mogą być objawy krótkowzroczności. Szacuje się, że cierpi na nią już 26% polskich dzieci, a liczba ta wzrasta z każdym rokiem. Okuliści mówią wręcz o pladze krótkowzroczności w polskich szkołach. Jak uchronić dziecko przed pogłębieniem się tej wady? Zapraszamy do lektury!

Jak rozwija się krótkowzroczność?

Krótkowzroczność, czyli miopia, to wada wzroku polegająca na niewyraźnym widzeniu oddalonych przedmiotów. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest uwypuklenie się rogówki i soczewki, co sprawia, że promienie światła ogniskują się przed siatkówką, a nie bezpośrednio na niej. Krótkowzroczność może mieć podłoże genetyczne lub/i środowiskowe. Z kwestią dziedziczenia nie możemy nic zrobić, natomiast mamy duży wpływ na styl życia naszego dziecka. Jakie czynniki środowiskowe przyczyniają się do rozwoju krótkowzroczności? Jak informuje optometrysta z salonu optycznego Stojałowski w Gdańsku, są to:

  • wielogodzinna praca w bliskich odległościach, w tym praca z urządzeniami cyfrowymi (korzystanie ze smartfona, komputera, przenośnych konsol do grania),

  • źle zbilansowana dieta (uboga w świeże warzywa i owoce),

  • brak aktywności fizycznej dopasowanej do możliwości i zainteresowań dziecka,

  • brak higieny pracy wzrokowej,

  • przebywanie w słabo oświetlonych pomieszczeniach.

Nieleczona krótkowzroczność pogłębia się wraz z wiekiem. Udowodniono też, że miopia w zaawansowanym stadium zwiększa ryzyko wystąpienia jaskry, zaćmy i odwarstwienia siatkówki.

Jak pomóc dziecku w walce z krótkowzrocznością?

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko często mruży oczy, marszczy brwi i ma trudności w rozpoznawaniu oddalonych od niego przedmiotów, nie zwlekaj z wizytą u okulisty lub optometrysty. Specjalista wykona kompleksowe badanie wzroku, ustali zakres wady i dobierze odpowiednią metodę korekcji wzroku. W przypadku dzieci najczęściej stosuje się okulary korekcyjne, nazywane potocznie „minusami”. Zaangażuj malucha w cały proces zakupu okularów. Niech dziecko samo wybierze sobie oprawki i dodatkowe akcesoria (futerał na okulary, łańcuszek). W ten sposób zachęcisz je do noszenia okularów na nosie, a nie w plecaku. Aby zapobiec progresji krótkowzroczności, musisz też zmodyfikować styl życia dziecka. Ustal nowe zasady korzystania z urządzeń cyfrowych, postaraj się spędzać z maluchem więcej czasu na świeżym powietrzu i zadbaj o zdrową dietę. Nie zapomnij o regularnych badaniach wzroku i kontroli krótkowzroczności pod okiem specjalisty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas