Materiał Partnera Korzyści z zastosowania cyfrowego RVG w stomatologii

Korzyści z zastosowania cyfrowego RVG w stomatologii

Leczenie stomatologiczne w większości przypadków wymaga wykonania prześwietlenia uzębienia w celu dokładnej oceny stanu ubytków. Choć nadal bardzo często stosuje się tradycyjne badanie RTG, to jednak coraz większe zainteresowaniem wśród dentystów cieszy się radiografia cyfrowa, czyli RVG. Przede wszystkim pozwala na skuteczniejszą diagnostykę oraz jest metodą o wiele bezpieczniejszą dla pacjentów.

Mniejsza szkodliwość

To jedna z głównych zalet tego rodzaju badania w ramach diagnostyki stomatologicznej. Przede wszystkim w porównaniu do tradycyjnej metody RTG zęba możliwe jest obniżenie dawki promieniowania jonizującego nawet do 90%. Nowoczesne urządzenia do radiowizjografii można bez przeszkód wykorzystać w leczeniu uzębienia nawet u dzieci, natomiast w przypadku kobiet w ciąży stosuje się je wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, podyktowanych stanem zdrowia pacjentki. Warto również zaznaczyć, że dawkę promieniowania dobiera się w zależności od tego, który ząb ma zostać prześwietlony. Tym sposobem metoda jest zdecydowanie bezpieczniejsza, stąd też stopniowo wykorzystuje się ją w coraz większej ilości gabinetów. Jedną z takich placówek jest na przykład przychodnia stomatologiczna Dental, znajdująca się w Lublinie.

Skuteczniejsza diagnostyka

W przeciwieństwie do analogowych zdjęć RTG wykonywanych na kliszy, radiowizjografia umożliwia natychmiastowe uzyskanie obrazu na ekranie komputera. Stąd też zarówno dentysta, jak i pacjent mają do niego dostęp w gabinecie. Dzięki wysokiej jakości obrazu lekarz jest w stanie dokładniej go zinterpretować, a także zauważyć wszystkie zachodzące zmiany chorobowe i ubytki. Zdjęcia nie wymagają czasochłonnej obróbki, a wręcz przeciwnie – można w łatwy sposób zmieniać jego kontrast, wysycenie barw, uzyskiwać obraz przestrzenny dla konkretnych fragmentów. Cyfrowe RVG ponadto umożliwia precyzyjny pomiar długości kanałów korzeniowych, co jest szczególnie ważne w przypadku leczenia endodontycznego. To przydatna metoda w przypadku implantologii, ponieważ pozwala na wizualizację umiejscowienia wszczepu, a co za tym idzie, pomaga w dobrze jego wielkości oraz ocenie struktury tkanek kostnych.

Łatwiejsza konsultacja

Radiowizjografia to również korzyści w zakresie gromadzenia dokumentacji medycznej pacjenta. Wykonane zdjęcia są zapisywane w pamięci systemu, dlatego możliwy jest do nich powrót w dowolnym momencie i to nawet na przestrzeni dłuższego czasu. Dzięki temu cyfrowe RVG znacznie lepiej sprawdza się pod kątem kontroli postępów leczenia. Pliki z obrazami mogą zostać bardzo łatwo przesłane drogą elektroniczną, co ułatwia konsultację pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin stomatologii. Sam pacjent zaś może otrzymać zapis wykonanego badania na płycie CD lub w postaci wydruku. Taka metoda diagnostyczna jest w związku z tym ceniona zarówno przez stomatologów, jak i osoby poddawane leczeniu.

Opracowanie:

Dental s.c.

Lublin , Lwowska 6

Podziel się