Artykuł sponsorowany Konstrukcja protezy kończyny dolnej

Konstrukcja protezy kończyny dolnej

Amputacja kończyny dolnej wprowadza wiele drastycznych zmian w życie człowieka. Po wygojeniu się kikuta można przystąpić do wyboru odpowiedniej protezy umożliwiającej powrót do aktywności. Niezależnie od wysokości wykonania amputacji niemal każda proteza skonstruowana jest z leja protezowego i stopy protezowej. Czym charakteryzują się poszczególne elementy konstrukcyjne protez kończyn dolnych?

Leje protezowe

Zadaniem leja protezowego jest połączenie ciała z pozostałymi elementami składającymi się na całość protezy. Stanowi on zatem jej podstawę konstrukcyjną. Ważne jest, by został idealnie dobrany do kształtów kikuta, aby zapewnić wygodę, pewność i niezawodną stabilność. Sposób jego wykonania ma istotny wpływ na komfort użytkowania protezy. Najlepiej, by lej protezowy mógł stanowić także zawieszenie dla całej protezy, jednak nie w każdym przypadku jest to możliwe. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór leja silikonowego, ten materiał stanowi warstwę ochronną dla skóry kikuta umożliwiając jego swobodne przemieszczanie. Występuje ich kilka odmian różniących się pomiędzy sobą sposobem mocowania oraz przystosowaniem do długości kikuta i zakresem aktywności użytkownika.

Stopy protezowe

Stopa protezowa a zwłaszcza jej zachowanie w kontakcie z podłożem przyczynia się do zapewnienia użytkownikowi poczucia bezpieczeństwa i stabilności, zarówno podczas stania jak i chodzenia. To istotny elementem protez kończyn dolnych. Można wyodrębnić dwa rodzaje stóp protezowych: komfortowe i dynamiczne. Stopy komfortowe mają za zadanie zapewnienie chodu w jak najbardziej zbliżonym stopniu do naturalnego. Technologia i materiały ich wykonania umożliwiają ułożenie dostosowane do nierówności podłoża. Stopy dynamiczne zbudowane są z włókna węglowego. Materiał ten charakteryzuje się niską wagą i bardzo dużą wytrzymałością. Ich najważniejszą cechą jest jednak zdolność do oddawania energii użytkownikowi, co jest możliwe dzięki ich działaniu sprężynowemu.

Staw kolanowy

Jeżeli amputacja kończyny dolnej nie oszczędziła stawu kolanowego, wówczas do konstrukcji stopy protezowej dochodzi jeszcze jeden element. Spełnia on kilka istotnych funkcji, między innymi odpowiada za amortyzację wstrząsów, kontrolę prędkości poruszania się oraz stabilizację. Ze względu na mechanizm odwzorowujący działanie anatomicznego stawu kolanowego wyróżniamy jedno i dwuosiowe stawy kolanowe. O ile konstrukcje wieloosiowe niemal wiernie odtwarzają ruch stawu, tak jednoosiowe są mniej do tego przystosowane, dlatego często łączone są z innymi elementami, takimi jak siłowniki hydrauliczne, pneumatyczne oraz systemy blokady stawu pod obciążeniem. W zaawansowanej konstrukcji pracą elementów stawu kolanowego steruje mikroprocesor.

Konstrukcja protezy kończyny dolnej musi uwzględniać indywidualną sytuację przyszłego użytkownika. Firma Ortopedyka zajmuje się produkcją protez na zamówienie z profesjonalnym doborem wszystkich komponentów, by w ostateczności mogły zapewnić pełen komfort, bezpieczeństwo i stabilność.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas