Materiał Partnera Koncentrator tlenu stacjonarny i przenośny – jaki wybrać?

Koncentrator tlenu stacjonarny i przenośny – jaki wybrać?

Koncentrator tlenu jest stosowany zarówno w szpitalach, placówkach medycznych, jak i w domach pacjentów. Tak wszechstronne zastosowanie jest możliwe przede wszystkim dzięki powstaniu mniejszych, przenośnych urządzeń. Te medyczne maszyny stosowane są w celu ciągłego dostarczenia pacjentowi powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. Ich użycie nie wymaga posiadania żadnej specjalistycznej wiedzy. Z tego typu urządzeń można więc samodzielnie skorzystać w domu. Jakie są zalety koncentratorów tlenu?

Koncentrator tlenu – zalety

Zastosowanie koncentratora tlenu może zalecić lekarz pulmonolog pacjentom, którzy borykają się z problemami dotyczącymi niedoboru tlenu w organizmie, różnego rodzaju chorobami układu oddechowego (astmą oskrzelową, chorobą płuc itd.) lub z chorobami układu krążenia. Urządzenia do tlenoterapii dostarczają osobie chorej mieszankę bogatą w tlen. Powstaje ona w wyniku oddzielenia tlenu od azotu i pozostałych gazów znajdujących się w powietrzu atmosferycznym (urządzenie pobiera powietrze bezpośrednio z otoczenia pacjenta). Praca koncentratora umożliwia skoncentrowanie tlenu i otrzymanie jego maksymalnej dawki. W przypadku najlepszych urządzeń pozwala to uzyskać stężenie do 96%. Wyróżnia się dwa podstawowe typy koncentratorów tlenu – przenośne i stacjonarne.

Przenośne koncentratory tlenu są znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Ten mobilny sprzęt można kupić w wersji na baterie oraz akumulatory. Ich najważniejszą zaletą jest niewielka waga – do 5 kg – która umożliwia łatwy transport urządzenia. W porównaniu z koncentratorami stacjonarnymi przenośne wersje są lekkie i mają niewielkie wymiary. Dzięki temu mogą towarzyszyć pacjentowi w codziennym życiu.

Mniejsze i lżejsze urządzenia umożliwiają także wykonywanie wielu aktywności sportowych, m.in. jazdy na rowerze oraz wędkowania. Należy jednak pamiętać, że tego typu elementy przy stałym zapotrzebowaniu na stężony tlen mogą stanowić jedynie element wspierający, a w domu trzeba korzystać z urządzenia stacjonarnego ze względu na jego większą wydajność i wytrzymałość.

Koncentratory stacjonarne przystosowane są do warunków domowych oraz placówek medycznych. Waga tych urządzeń może wynosić w granicach 20 kg, co w znacznym stopniu ogranicza mobilność chorej osoby. Elementy te mają zwykle długi przewód i kółka, które umożliwiają przemieszczanie się na odległość kilkunastu metrów.

Dlaczego przenośny koncentrator to dobre rozwiązanie?

Choć zalecany jest zakup zarówno przenośnego, jak i stacjonarnego koncentratora tlenu, to właśnie ten pierwszy rodzaj cieszy się większą popularnością. Sprawdza się idealnie poza domem, dzięki czemu choroba nie stanowi poważnego ograniczenia. Stacjonarne urządzenia to natomiast dobre rozwiązanie w przypadku dłuższych, wielogodzinnych terapii.

Jak mówi pracownik firmy Medseven oferującej sprzedaż i wypożyczanie koncentratorów tlenu: Przenośne urządzenia to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pomimo ciężkiej choroby i leczenia chciałyby mieć możliwość pobytu we własnym domu oraz jego opuszczania. Mobilne koncentratory tlenu można zabrać ze sobą wszędzie. Nie trzeba martwić się również o to, że w pewnym momencie się rozładują. Koncentrator tlenu w zależności od pojemności akumulatora może działać od 4 do 8 godzin. Dobrym rozwiązaniem jest też wypożyczenie koncentratorów w przypadku osób, które nie potrzebują tlenoterapii na stałe.

Decydując się na zakup lub wypożyczenie koncentratorów tlenu, zaleca się wybór jedynie sprawdzonych firm medycznych oferujących takie usługi, ponieważ sprzęt medyczny wysokiej jakości to gwarancja bezpiecznej terapii.

Podziel się