Artykuł sponsorowany Kiedy wykonuje się obrazowanie oka metodą AF?

Kiedy wykonuje się obrazowanie oka metodą AF?

Angiografia fluoresceinowa to popularna metoda obrazowania oka, którą zleca się w przypadku podejrzenia niektórych schorzeń, na przykład zwyrodnienia plamki żółtej lub nowotworów błony naczyniowej. Mimo skomplikowanej nazwy, dla pacjenta nie jest ona bolesna lub inwazyjna. Na czym dokładnie polega obrazowanie oka metodą AF i o czym musisz pamiętać przed zabiegiem?

Na czym polega badanie?

Dla pacjenta jego przebieg jest bardzo prosty. Najpierw podaje mu się dożylnie środek cieniujący, jakim jest fluoresceina. Jest to jedyna czynność, która może powodować lekki ból – tak jak w przypadku klasycznej kroplówki. Substancja ta pozwala na uwidocznienie krążenia w naczyniach siatkówki oraz błony naczyniowej. W trakcie badania pacjent musi opierać brodę i czoło o specjalne podpórki i siedzieć nieruchomo. W tym czasie zostaje wykonana seria zdjęć. Jakikolwiek widoczny na fotografiach przeciek i nadmierne świecenie (hiperfluorescencja) może oznaczać stan chorobowy. Obrazowanie oka metodą AF wykonuje między innymi Specjalistyczny Ośrodek Okulistyczny, który znajduje się we Wrocławiu.

Wskazanie do badania AF

Angiografię fluoresceinową zleca się w wielu przypadkach. Może to być między innymi:

  • AMD – zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem;
  • retino- i makulopatia cukrzycowa;
  • barwnikowe zwyrodnienie siatkówki;
  • CRS – chorioretinopatia surowicza;
  • choroby pasożytnicze;
  • nowotwory błony naczyniowej;
  • błony nasiatkówkowe i podsiatkówkowe;
  • niektóre choroby zakaźne (np. toksoplazmoza lub borelioza);
  • zmaniona barwnikowe naczyniówki.

Badanie jest zlecanie również w przypadku niektórych chorób genetycznych, a także innych, trudnych do zdiagnozowania przypadłości. O konieczności przeprowadzenia obrazowania AF decyduje okulista.

Jak przygotować się do zabiegu?

Ze względu na małą inwazyjność angiografii fluoresceinowej, nie wymaga ona specjalnego przygotowania. Pacjent powinien przyjąć wszystkie leki, które bierze na stałe (chyba że okulista zadecyduje inaczej), a maksymalnie godzinę przed zabiegiem zjeść lekki posiłek. Co najmniej 24 godziny przed i po badaniu nie wolno spożywać alkoholu – nawet w niewielkiej ilości. Ze względu na konieczność podania środka rozszerzającego źrenice, pacjent nie może prowadzić pojazdów. W pogodne dni warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, gdyż prócz niewyraźnego widzenia pojawia się również szczególna wrażliwość na światło. Po podaniu fluoresceiny u niewielkiej części pacjentów występowały nudności. Żółtawe zabawienie skóry i moczu ustępuje maksymalnie po 36 godzinach od podania środka. W tym czasie wszelkie badania radiologiczne, a także analiza krwi i moczu mogą być niemiarodajne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas