Artykuł sponsorowany Kiedy warto skorzystać z pomocy pedagogiczno-psychologicznej?

Kiedy warto skorzystać z pomocy pedagogiczno-psychologicznej?

Pomoc pedagogiczno-psychologiczna jest niezwykle ważna. Często to od niej zależy, czy dziecko będzie prawidłowo się rozwijać, wykształci odpowiednie umiejętności emocjonalne oraz społeczne. Doświadczeni pedagodzy oraz psycholodzy pomagają rodzicom sprostać trudnościom wychowawczym, a także usprawniają komunikację między dzieckiem a rodzicem lub obojgiem rodziców, aby rodzina mogła prawidłowo funkcjonować. 

Zachowania, które powinny zwrócić uwagę rodzica

Każde dziecko rozwija się w innym tempie — jest to zupełnie normalne. Jeśli jednak malec wyraźnie odstaje od rówieśników i ma problemy z czytaniem, pisaniem lub liczeniem, musi udać się do gabinetu pedagogiczno-psychologicznego. Uwagę rodzica powinna zwrócić też niechęć do zabawy, chroniczne zmęczenie dziecka, a także — nadpobudliwość. Dla zaburzeń rozwojowych charakterystyczna jest nadwrażliwość na hałas oraz dotyk. Brak umiejętności koncentracji również jest przesłanką, aby poświęcić rozwojowi dziecka więcej uwagi. Ważna jest także sprawność ruchowa — częste potykanie się, przewracanie może wskazywać na konieczność diagnozy. Warto także przyjrzeć się relacjom dziecka — jeśli przejawia ono trudności w kontaktach rówieśniczych albo z osobami starszymi, może potrzebować pomocy. Szybkie wykrycie problemu pozwala na sprawną pomoc dziecku. Należy przede wszystkim pamiętać, że wina nigdy nie leży po stronie malca, a nad wszelkimi problemami należy pracować wspólnie. Część rodziców naumyślnie nie zauważa trudności dzieci, ponieważ boi się marginalizacji czy piętnowania całej rodziny, jednak jest to postępowanie niewłaściwe, które ostatecznie prowadzi do pogłębienia problemów. Pedagodzy oraz psycholodzy są ludźmi, którzy przede wszystkim pragną dla dziecka dobra i nim kierują się w swojej pracy — podkreśla pracownik Centrum Diagnozy i Terapii Zaburzeń Rozwojowych Przyjazna Przestrzeń

Jak wygląda diagnoza dziecka? 

Na diagnozę w gabinecie pedagogiczno-psychologicznym składa się kilka rzeczy. Pierwszą z nich są wywiady, które przeprowadza się zarówno z rodzicami, jak i z dzieckiem. Młody człowiek poddawany jest także obserwacji pozwalającej potwierdzić lub zanegować problemy, na które zwracali uwagę rodzice podczas wywiadu. W trakcie diagnozy przeprowadzane są także specjalistyczne testy pedagogiczne oraz psychologiczne, pozwalające jeszcze lepiej poznać dziecko. Aby diagnoza mogła być kompletna, często korzysta się także z opinii innych specjalistów. Trafność oceny jest niezwykle ważna, ponieważ od niej zależy, czy dziecko otrzyma odpowiednią pomoc.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas