Materiał Partnera Kiedy uzupełnienie protetyczne?

Kiedy uzupełnienie protetyczne?

Jeżeli usunięcie jednego z naszych zębów jest koniecznością, musimy zastanowić się, jak wypełnić powstałą lukę. Istnieje wiele rozwiązań i różnych rodzajów uzupełnień protetycznych do wyboru takich jak : korony, mosty, korony na implantach czy protezy. Co w dzisiejszych czasach daje nam duże możliwości. Jednak każda z nich jest dopasowana indywidualnie do pacjenta i wiąże się z niższymi  bądź wyższymi kosztami.

Kiedy usunięcie zęba jest konieczne?

Usunięcie zęba bądź kilku zębów jest powodem dla którego musimy zdecydować się na uzupełnienie protetyczne dla zachowania prawidłowego funkcjonowania narządu żucia. Najczęstszą przyczyną, która zmusza nas do usunięcia zęba, bądź zębów jest ich zniszczenie spowodowane pogłębiającym się procesem próchnicowym, który dodatkowo źle wpływa na cały nasz organizm. Jeżeli przez dłuższy czas nie dbaliśmy odpowiednio o zęby i nie odwiedzaliśmy dentysty to z czasem próchnica zębów jest na tyle rozległa, że nie jest już możliwe leczenie zachowawcze. W takiej sytuacji  jedynym dobrym i rozsądnym wyjściem jest wyrwanie zęba i w zastąpienie go uzupełnieniem protetycznym. Częstą przyczyną utraty zębów są też choroby przyzębia tj. paradontoza. W tym przypadku za rozwój tej choroby odpowiedzialny jest kamień nazębny. Jeżeli zęby  nie są prawidłowo i regularnie czyszczone to spowoduje to narastanie kamienia, krwawienie i zanik dziąseł przez co zęby będą tracić naturalne podparcie i z czasem  zaczną się ruszać a nawet wypadać. Zdarzają się również sytuacje, że do utraty zęba lub  do jego trwałego uszkodzenia  dochodzi  np. podczas wypadku bądź silnego urazu. Jeżeli w wyniku wypadku doszło do znacznego uszkodzenia korony lub korzenia zęba to lekarz stomatolog  zaleci usunięcie zęba lub zębów. W takim przypadku również wskazane jest uzupełnienie braków zębowych, nie tylko dla estetyki naszego uśmiechu czy lepszego samopoczucia ale jest to konieczne przede wszystkim dla prawidłowego funkcjonowania narządu żucia. Jedną z polecanych Klinik jest na pewno Impladent Medical&Dental Clinic, która w swojej ofercie ma również usługi związane z protetyką i implantologią na miarę dzisiejszych czasów. Zaawansowane technologie, specjaliści wysokiej klasy i własne laboratorium protetyczne daje nam gwarancje sukcesu a wszystko po to by, uzupełnienie protetyczne służyło przez wiele lat i przede wszystkim wyglądało naturalnie.

Kiedy proteza zębowa?

 Kiedy konieczne jest usunięcie większej ilości zębów musimy zastanowić się nad innymi rozwiązaniami np. protezą zębową. Wyróżniamy dwa główne rodzaje protez zębowych - ruchome i stałe. Stała proteza, jak sama jej nazwa mówi - przymocowana jest na stałe i nie jesteśmy w stanie jej samodzielnie zdjąć. Przymocowana jest do specjalnego łuku, który wcześniej specjalista dopasował do kształtu szczęki pacjenta. Ruchoma proteza natomiast to taka, która najczęściej zdejmowana jest przez pacjenta na noc z powodów higienicznych.  Dodatkowo należy raz na co najmniej dwa tygodnie przepłukiwać protezę płynem bakteriobójczym oraz antyseptycznym. Bez względu jednak na rodzaj protezy zębowej jaki wybierzemy, konieczne jest dbanie o protezę. Tak samo jak na naszych zębach, tak i na tych sztucznych zalega osad i resztki jedzenia. Oczywiście nie grozi protezie próchnica ani żadna inna choroba, która mogła spowodować u nas konieczność noszenia protezy, jednak przyciąga do siebie bakterie, które mogą spowodować naprawdę spore problemy. Proteza nie jest czymś tanim, ale dzięki odpowiedniemu wyborowi dobranemu indywidualnie do potrzeba pacjenta , będzie nam służyła przez lata.  Jeśli jesteśmy podatni na jakiekolwiek infekcje (opryszczka, angina, afta, zapalenie zatok) – to wskazane jest, abyśmy czyścili protezę częściej, oczywiście w tym okresie w którym złapała nas infekcja.

Opracowanie:

Impladent Medical & Dental Clinic

Kowale , Andromedy 3

Podziel się