Materiał Partnera Kiedy usunąć zęby mądrości?

Kiedy usunąć zęby mądrości?

Usunięcie zębów mądrości  to zabieg chirurgiczny. Może – choć nie musi – nieść za sobą powikłania, trzeba się także do niego dobrze przygotować. Ósemki można też leczyć, choć bardzo trudno jest dbać o nie na codzień. Kiedy warto to robić, a kiedy lepiej poddać się ekstrakcji zębów mądrości? Jakie są najczęstsze powody usuwania ósemek? Czy robi się to także profilaktycznie?

Kłopotliwe zęby mądrości

Zęby mądrości to pozostałość po naszych przodkach. Dziś są tylko kłopotliwą pamiątką. Szacuje się, że około 1/3 populacji w ogóle się one nie wyrzynają. U reszty proces ten trwa mniej więcej między 16 a 25 rokiem życia.

Ósemki to trzecie zęby trzonowe. Mogą wyrastać bez problemów, lecz częściej pojawia się choć częściowe przechyleniem. To z kolei może prowadzić do próchnicy, powstawania kieszeni pod dziąsłami i stanów zapalnych. U niektórych osób zęby mądrości rosną w poziomie, naciskając pod dziąsłami na resztę zębów i wykrzywiając je. Zdarza się, że rosną też na nerwach twarzowych, a ich usunięcie może być niebezpieczne dla pacjenta. Nawet u 10% populacji mogą pojawić się naprawdę poważne powikłania wpływające na ogólny stan całego organizmu – stany zapalne, powikłania po próchnicy, torbiele, uciski na nerwy twarzy i wiele innych. W tym wypadku lepiej poddać się bezbolesnemu zabiegowi, niż cierpieć.

Przyczynki do usunięcia zębów mądrości.

Ósemki są zębami bardzo trudnymi do umycia. Z tego powodu łatwo o zajęcie ich przez próchnicę. Jeśli jest ona naprawdę poważna, pojawiają się powikłania i stany zapalne dziąsła, lepiej zęby usunąć. Niektórzy pacjenci uskarżają się na bolesne szczękościski w czasie wyrzynania się zębów mądrości. Te z kolei mogą łączyć się z bólami głowy. W takim przypadku także lepiej jest udać się do doświadczonego chirurga-stomatologa, takiego jak Dentysta NZOZ Bogusław Głuszkowski z Łomży. Po oględzinach pomoże on podjąć najlepszą dla nas decyzję dotyczącą potrzeby ekstrakcji zęba.

Gdy ósemka krzywi lub w inny sposób niszczy pozostałe żeby także należy ją usunąć. Powodem mogą być też choroby takie, jak bruksizm, w których ekstrakcja zębów mądrości jest szansą na zminimalizowanie strat.

Zdarza się, że ósemki są też usuwane przy zakładaniu aparatu ortodontycznego. Nie jest to jednak absolutne wskazanie. Decyzję o tym, czy należy przeprowadzić ekstrakcję stomatolog wydaje na podstawie zdjęcia RTG, oględzin i obserwacji innych zębów. Istnieje bowiem wiele powód, dla których ósemkę można, a czasem nawet warto zachować.

Czasem lepiej leczyć

Nie warto usuwać ósemek, jeśli rosną one prawidłowo i nie powodują szkód ortodontycznych. Nawet, jeśli pojawia się delikatna próchnica, można ją leczyć. Co ciekawe – ósemki mogą służyć do autotransplantacji. Jeśli utracimy inne zęby trzonowe, ósemkę można „przesunąć” w inne miejsce.

Jeśli ósemka się nie mieści, ale usunięte z powodu choroby muszą zostać inne zęby, np. sąsiadujące z nimi siódemki, zrobią one miejsce dla zębów mądrości i mogą samoczynnie zniwelować problemy.

Opracowanie:

Dentysta NZOZ

Łomża , Polowa 15 lok. 76

  • tel. 602 479 828

Podziel się