Materiał Partnera Kiedy umówić się z dzieckiem do dentysty?

Kiedy umówić się z dzieckiem do dentysty?

Wielu rodziców zastanawia się kiedy i dlaczego powinna się odbyć pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Dość często można się obecnie spotkać się z opinią, że już w wieku niemowlęcym, po pojawieniu się pierwszego ząbka powinniśmy pokazać go dentyście. Dużo w tym prawdy, gdyż zdarza się, że ząbki od razu wychodzą zniszczone lub będą miały do tego predyspozycje. Wówczas możemy ochronić dziecko przez gorszymi zmianami. W przypadku kilkulatków powinniśmy regularnie stawiać się z gabinecie na przegląd dentystyczny. Jeśli dziecko od najmłodszych lat będzie się przyzwyczajało do fotela, to w późniejszym okresie życia zdecydowanie łatwiej będzie mu znieść te nieprzyjemne zabiegi i wytrzymać nawet borowanie. Dentysta to lekarz, z którym powinniśmy więc zacząć dziecko oswajać możliwie jak najwcześniej.

Leczenie mleczaków

Niestety nadal panuje błędne przekonanie, jakoby leczenie mleczaków było zbędne. Dentyści zwracają rodzicom uwagę, że jest zupełnie inaczej, bo mleczak owszem wypadnie, ale na skutek obecnej w ustach dziecka próchnicy, stały ząb może pojawić się od razu zepsuty i wymagający leczenia, a to z pewnością nie rokuje dobrze. Warto więc leczyć zęby naszych dzieci od najmłodszych lat. Zajmie się tym stomatolog, który wcale nie musi wzbudzać strachu u dziecka, tym bardziej, że tego nie zna. Jeśli będzie się bało dentysty, to będzie to jedynie przeniesienie emocji i doświadczeń rodziców.

Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta?

Warto zrobić z niej wielkie wydarzenie i co najważniejsze nawet jeśli jakiś ząbek wymaga interwencji to nie leczymy go na pierwszej wizycie. Zostawiamy i umawiamy się na kolejną. Do ewentualnego, nawet delikatnego borowania musimy bowiem dziecko odpowiednio przygotować, rozpoczęcie go od razu mogłoby się wiązać z silnym zrażeniem się do dentysty i problemami z odwiedzaniem go po raz kolejny. Leczenie zębów musi oczywiście zostać wykonane jednak najlepiej jeśli nieco odczekamy.

Dobrze jeśli po wizycie dziecko dostanie jakąś nagrodę, np. wspólne wyjście na lody. Dla niego niezwykle istotna będzie również pochwała rodziców i to, że zobaczy że mama się dumna, że się grzecznie zachowywał. Dlatego nie bagatelizujmy pierwszej wizyty dziecka u dentysty, podejdźmy do tego, jak do wielkiego wydarzenia, wspierajmy nasze dziecko i nie okazujmy własnego strachu i negatywnych emocji.

Opracowanie:

Specjalistyczny Gabinet Stomatologiczny Joanna Białek -Skowrońska

Września , Sienkiewicza 12

  • tel. 605 408 533

Podziel się