Materiał Partnera Kiedy pójść z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa?

Kiedy pójść z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa?

Aby dbać o zęby dziecka, warto zadbać o swoje już przed ciążą oraz w czasie ciąży, aby dowiedzieć się jak zadbać o zęby noworodka, czy jakich smoczków używać. Kolejnym etapem jest wizyta małego dziecka u dentysty, które nie ma jeszcze zębów, a już na pewno konieczna jest wizyta, gdy pierwsze zęby się pojawią. Jak przygotować dziecko do takiej wizyty? Dlaczego ważne jest spotkanie adaptacyjne ze stomatologiem?

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa?

Specjaliści doradzają, aby na wizytę do dentysty z dzieckiem wybrać się jak najwcześniej, w okolicy pierwszego roczku, tuż przed ząbkowaniem. Następnie, obowiązkowo w okolicy 2-3 lat. Pamiętajmy jednak, aby dziecko przygotować psychicznie do takiej wizyty. Możemy poszukać jakiejś bajki instruktażowej, próbować mu samemu ciekawie wytłumaczyć, co się tam będzie działo. Bardzo ważne, abyśmy sami nie przekazali maluchowi swojego strachu, a wizytę u stomatologa przedstawili, jako bardzo interesującą, równie bardzo jak inne dziecięce atrakcje. Warto także pobawić się w dentystę szczotkując zęby lalek czy misiów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie wizyty kontrolnej, podczas, której dziecko może oswoić się z gabinetem stomatologicznym, zobaczyć wszystkie sprzęty, porozmawiać z dentystą, ale jeszcze nie doświadczyć żadnego bólu, aby to miejsce dobrze mu się kojarzyło. Warto wybierać stomatologów, którzy lubią leczyć zęby dzieci typu Genesis. Centrum stomatologiczne, oraz mają dla nich przygotowaną specjalną ofertę i wiedzą, jak do nich podejść. Oferują możliwość spotkania adaptacyjnego w formie zabawy.

Kiedy należy iść z dzieckiem do dentysty?

Czym wcześniej, tym lepiej, nawet już wtedy, kiedy maluch nie ma jeszcze zębów. Kiedy pojawi się jednak pierwszy mleczak, powinniśmy to zrobić, czym prędzej. Stomatolog udzieli nam instruktażu higieny jamy ustnej maluszka, być może zaleci jakąś dietę. Ważne natomiast, aby dbać i leczyć także pierwsze zęby dziecka. Stomatolog jak najbardziej powinien leczyć zęby mleczne dzieci, oferować wypełnienie zębów mlecznych oraz w odpowiednim momencie ich wyrwanie. Dla dzieci także może oferować specjalne, kolorowe wypełnienie zębów. Regularność wizyt zapobiega różnym przykrym niespodziankom. Nie mniej jednak, jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy, powinniśmy się udać na wizytę jak najszybciej. Zastanawiającymi objawami mogą być krwawiące dziąsła, zaczerwienienia, owrzodzenia, obrzęk na twarzy, nieprzyjemny zapach z ust, czy wszelkie inne dolegliwości zgłaszane przez dziecko.

Podziel się