Artykuł sponsorowany Kiedy należy udać się do neurologa?

Kiedy należy udać się do neurologa?

Zła dieta, brak ruchu, stresująca praca negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Z tego też powodu za wiele dolegliwości winimy właśnie zmęczenie. Tymczasem, choć może ono mieć w tym swój udział, niepokojące objawy mogą także świadczyć o chorobie, która nieleczona, będzie mieć poważne konsekwencje. Lekceważyć nie należy przede wszystkim symptomów zaburzeń neurologicznych.

Tych objawów nie wolno ignorować

Niewielu z nas może z pełnym przekonaniem powiedzieć o sobie, że cieszy się pełnym zdrowiem i nigdy nie cierpi na żadne dolegliwości. Większość z nas ma momenty, gdy nie czuje się najlepiej. Jednak ból głowy po męczącym dniu czy bezsenność w stanie zdenerwowania są czymś normalnym. Problem pojawia się, gdy utrzymują się one przez dłuższy czas i nie maja wiadomej przyczyny. Wówczas możemy mieć do czynienia z zaburzeniami neurologicznymi. Tych lekceważyć nie wolno, prowadzić mogą one bowiem do poważnych dla naszego zdrowia konsekwencji. Wśród objawów, których nie należy ignorować, znajdą się:

  • dolegliwości bólowe głowy i kręgosłupa,
  • zawroty głowy,
  • osłabienie mięśni,
  • zaburzenia równowagi,
  • zaburzenia snu,
  • problemy z pamięcią.

W przypadku wystąpienia jednego lub kilku z powyższych powinniśmy udać się na konsultację neurologiczną w poradni specjalistycznej takiej jaką prowadzi przychodnia B&M Medyk w Legnicy. Innym wskazaniem do wizyty w gabinecie neurologa będą też urazy głowy, rdzenia kręgowego czy też inne związane z układem nerwowym.

Najczęstsze schorzenia neurologiczne

Wymienione wyżej symptomy mogą wskazywać na rozmaite choroby neurologiczne, zatem do postawienia skutecznej diagnozy będzie wywiad przeprowadzony przez lekarza neurologa oraz wykonanie odpowiednich badań. Zlecone mogą zostać między innymi tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, niekiedy też badania laboratoryjne jak punkcja lędźwiowa. W diagnostyce schorzeń układu nerwowego wykorzystywane są też badania EEG i EMG, a także badanie wzrokowych potencjałów wywołanych.

Schorzeń tych jest przy tym wiele, bo około sześciuset, ponadto mogą dotyczyć osób w każdym wieku. U dzieci najczęstszymi zaburzeniami neurologicznymi są między innymi padaczka, wodogłowie, mózgowe porażenie dziecięce czy też zaburzenia ze spektrum autyzmu i ADHD. Do grupy chorób neurologicznych należą również:

  • choroby neurodegeneracyjne (choroba Alzheimera czy Parkinsona),
  • nowotwory ośrodkowego układu nerwowego (np. glejak),
  • stwardnienie rozsiane,
  • tętniaki naczyń mózgowych,
  • neuralgie i neuropatie.

Osobną kategorię stanowić też będą zaburzenia neuropsychiatryczne, gdzie objawom neurologicznym towarzyszą również te natury psychicznej. Obejmują one zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne oraz wspomniane już ADHD.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas