Artykuł sponsorowany Kiedy można skorzystać z antykoncepcji w postaci wkładki domacicznej?

Kiedy można skorzystać z antykoncepcji w postaci wkładki domacicznej?

Wybierając metodę antykoncepcji, należy się kierować nie tylko swoimi preferencjami, ale również stanem zdrowia. Jedno ze skuteczniejszych rozwiązań stanowi wkładka domaciczna. To niewielkie przedmioty wykonane z elastycznych materiałów, obojętnych organizmowi, posiadające specjalne miedziane nitki lub pojemniczek z hormonami. Jej założenie może wykonać tylko i wyłącznie lekarz ginekolog.

Czym jest wkładka domaciczna?

Nazywana jest również wkładką wewnątrzmaciczną lub potocznie spiralą. To wykonany z polichlorku winylu lub innych elastycznych i obojętnych dla organizmu surowców przedmiot w kształcę litery T bądź S. Jej długość wynosi 2-4 centymetrów. Najczęściej zawiera jony miedzi, które wpływają na wzrost skuteczności tej metody antykoncepcyjnej. Nasycenie jej solami baru pozwala na uwidocznienie wkładki podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich. W zależności od rodzaju różni się jej działanie. W przypadku tych wykonanych z miedzi powstaje niewielki stan zapalny, który ma oddziaływać na plemniki, komórki jajowe oraz śluzówkę macicy i tym samym przeciwdziałać zapłodnieniu. Wkładki hormonalne zaś są wyposażone w specjalny pojemniczek, z którego stopniowo uwalniają się hormony, hamujące owulację i zwiększające gęstość śluzu, który utrudnia poruszanie się plemnikom.

Jak zakłada się wkładkę domaciczną?

Jej założeniem zajmuje się wyłącznie lekarz ginekolog, na przykład w Klinice Krakowskiej, po uprzednim wykonaniu niezbędnych badań oraz przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką. Umieszczenie  powinno odbyć się w ciągu siedmiu dni od wystąpienia krwawienia menstruacyjnego lub w jego ostatnim dniu, gdyż istnieje pewność, że pacjentka nie jest w ciąży. Dodatkowo szyjka macicy jest otwarta, co ułatwia wykonanie tej czynności. Wkładka ma zamocowane specjalne nitki, przycinane po jej założeniu. Pozwalają kontrolować jej prawidłowe ułożenie, jak również późniejsze wyciągnięcie. Okres działania zależy od producenta, niemniej jednak w większości przypadków wynosi pięć lat. Można ją usunąć wcześniej, jeśli pacjentka planuje zajście w ciążę.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania?

Na tego rodzaju metodę antykoncepcji może zdecydować się każda kobieta, zarówno w wieku nastoletnim, jak i przed menopauzą. To sposób w szczególności polecany dla pacjentek po porodzie, które są jeszcze w trakcie karmienia. Ten przypadek jednakże należy skonsultować z lekarzem. Założenie wkładki domacicznej nie wywołuje takich skutków ubocznych jak przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych zawierających estrogeny, a także nie wiąże się z koniecznością pamiętania o regularnym przyjmowaniu pigułek. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań, którymi są między innymi: wady wrodzone, nadżerka i mięśniaki macicy, choroby nowotworowe piersi oraz układu rozrodczego, wcześniejsza ciąża pozamaciczna, zmniejszona odporność organizmu (w szczególności przy AIDS), ciąża, poważne choroby serca.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas