Materiał Partnera Jakie zabiegi profilaktyczne oferują gabinety stomatologiczne?

Jakie zabiegi profilaktyczne oferują gabinety stomatologiczne?

Zazwyczaj umawiamy się na wizytę w gabinecie stomatologicznym dopiero wtedy, gdy odczuwamy dolegliwości bólowe. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele zabiegów profilaktycznych oferują pacjentom centra dentystyczne. Sprawdź, na czym polega lapisowanie i czym różni się lakowanie od lakierowania. Dowiedz się także, jak często należy wykonywać skaling oraz piaskowanie.

Profilaktyka dentystyczna – co wchodzi w jej zakres?

Zadaniem profilaktyki stomatologicznej jest zapobieganie powstawania chorób zębów i dziąseł. Podstawowym zabiegiem z tego zakresu jest więc instruktaż higieny – który wbrew pozorom nie jest skierowany jedynie do najmłodszych. Wiele dorosłych osób również popełnia błędy w codziennej pielęgnacji – aby ich uniknąć, warto zasięgnąć porady stomatologa. Podpowie on jaka szczoteczka i pasta będzie dla Ciebie odpowiednia, doradzi w doborze odpowiedniego płynu do płukania jamy ustnej, a także poinstruuje, jak należy prawidłowo szczotkować i nitkować zęby.

Poza profesjonalnym doradztwem, stomatolog może pomóc Ci uniknąć chorób zębów, wykonując zabiegi z zakresu profilaktyki dentystycznej:

  • lakierowanie,
  • lakowanie,
  • skaling,
  • piaskowanie.

Lakierowanie i lakowanie – na czym polegają te zabiegi?

Lakierowanie i lakowanie to dla popularne zabiegi profilaktyczne, stosowane u pacjentów z uzębieniem stałym, a ich zadaniem jest zabezpieczanie zębów przed próchnicą.

Lakierowanie to zabieg polegający na zabezpieczeniu powierzchni zębów warstwą specjalnego preparatu - lakieru fluorowego. Preparat ten ma wysoką zawartość fluoru, a pokrycie nim zębów ma na celu  zaopatrzenie szkliwa w większą ilość jonów fluorowych, co zwiększa ich odporność na próchnicę. Czasem lakierowanie wykonuje się również w celu pokrycia powierzchni odsłoniętego korzenia lub szyjki zębowej, aby zlikwidować dokuczającą pacjentom z takimi przypadłościami nadwrażliwość. Zabieg ten jest bezbolesny i nie przebarwia zębów.

Lakowanie natomiast jest zabiegiem, który wykonuje się, by zahamować osadzanie się bakterii w zębach trzonowych lub przedtrzonowych. Przeprowadza się go, podobnie jak lakierowanie na zębach stałych, jednak powinno się go wykonać jak najszybciej po ukazaniu się powierzchni żującej danego zęba w jamie ustnej. Zabieg polega nałożeniu na dokładnie oczyszczone i wytrawione zęby płynnego laku, a następnie utwardzeniu go lampą polimeryzacyjną. Powstała w ten sposób cienka, zupełnie niewidoczna warstwa ochrania powierzchnię zębów przed próchnicą. Niestety, wciąż niewiele osób pamięta, że powinno się regularnie kontrolować lak, ponieważ może on ulegać wytarciu pod wpływem sił żucia.

Czym jest lapisowanie?

Poza lakowaniem oraz lakierowaniem zębów, gabinety stomatologiczne takie jak Centrum Stomatologiczne WAPdent wykonują także zabieg lapisowania. Nie jest to zabieg typowo profilaktyczny, ponieważ zalecany jest w momencie, gdy na zębach istnieje już próchnica – w celu zapobiegania jej rozwojowi.

Preparat ten nie działa jednak leczniczo, a jedynie utwardza i zabezpiecza pokryte preparatem miejsce. Ma więc zastosowanie jedynie w przypadku zębów mlecznych. Jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny, a wykonany w początkowym stadium rozwoju choroby skutecznie zapobiega jej dalszemu rozwojowi.

Czym różni się skaling od piaskowania?

Skaling i piaskowanie to zabiegi stomatologiczne, które często bywają mylone. Oba mają na celu usunięcie pojawiającego się na zębach osadu, jednak przebieg tych zabiegów znacznie się różni.

Piaskowanie polega na usunięciu osadu nazębnego i przebarwień powstałych na skutek częstego spożywania kawy i herbaty, palenia papierosów, a także niedokładnego lub niepoprawnego szczotkowania zębów. Zabieg ten wykonywanie piaskarką, czyli specjalnym urządzeniem natryskującym (pod ciśnieniem) powierzchnię zębów mikroskopijnymi ziarnami wraz ze strumieniem wody.

Skaling to natomiast zabieg wykonywany mechanicznie, za pomocą skalera ultradźwiękowego. Celem zabiegu jest usunięcie twardych złogów nazębnych (kamienia), powstałych po zmineralizowaniu płytki nazębnej. Czynnikami mającymi wpływ na odkładanie się kamienia jest między innymi skład śliny pacjenta jego dieta oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Powstaje on z płytki bakteryjnej, dlatego może należy pamiętać o regularnym usuwaniu jego złogów – zaniedbanie tego może prowadzić do chorób dziąseł np. paradontozy.

Regularne wykonywanie zabiegów profilaktycznych oraz dbanie o higienę jamy ustnej to najlepszy sposób, by zapobiec rozwojowi wielu chorób zębów i przyzębia.

Opracowanie:

Wapdent Centrum Stomatologii

Kraków , Rynek Podgórski 15 lok. 2

Podziel się