Materiał Partnera Jakie wyróżniamy rodzaje zabiegów stomatologicznych?

Jakie wyróżniamy rodzaje zabiegów stomatologicznych?

Każdy gabinet stomatologiczny, który nie specjalizuje się wykonywaniu jedynie określonego leczenia (mowa tu o gabinetach implantologicznych czy też ortodontycznych), posiada w swojej ofercie leczenie które obejmuje przynajmniej kilka specjalizacji. Oczywiście nie wszystkie placówki oferują ten sam zakres usług, aczkolwiek możemy wyróżnić kilka takich podstawowych rodzajów zabiegów stomatologicznych, które wykonywane są w znacznej większości klinik dentystycznych. O jakie zabiegi dokładnie chodzi?

Zabiegi stomatologiczne

Warto zdecydować się na firmę, która posiada w swojej ofercie szereg usług, które mogą pomóc nam w pokonaniu najczęstszych i najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości. Wśród takich firm znajduje się np. Dentlight Mariusz Rasiński, dentysta, który w swojej ofercie posiada takie usługi jak leczenie kanałowe, implanty, leczenie próchnicy czy też wybielanie zębów.

Chirurgia stomatologiczna

Zdarza się, że nasze zęby kwalifikują się do wyrwania. Przyczyną tego może być np. jakiś ubytek, złamanie, ukruszenie czy też zatrzymanie w tkance kostnej szczęki. W takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie z usług chirurgii stomatologicznej. Ze względu na swoją inwazyjność, leczenie chirurgiczne wykonuje się tylko i wyłącznie pod znieczuleniem - najczęściej jest to znieczulenie miejscowe, ale zdarza się także, że i ogólne. Zanim dojdzie do resekcji zęba, prowadzona jest szczegółowa diagnostyka, w której skład wchodzi m.in. zdjęcie RTG zgryzu. Pozwala ono na precyzyjne zaplanowanie danego zabiegu. Jeżeli złapał nas ostry, niespodziewany ból zęba, powinniśmy skorzystać z usług pogotowia stomatologicznego.

Stomatologia zachowawcza

Kiedy konieczne jest usunięcie próchnicy oraz zabezpieczenie zęba przed dalszą erozją szkliwa, wówczas mamy do czynienia ze stomatologią zachowawczą. Tego typu leczenie stosowane jest także w przypadku rekonstrukcji zębów złamanych, bądź przy odbudowie zębów po odbytym leczeniu kanałowym. Zabiegi te sprowadzają się najczęściej do likwidacji ogniska chorobowego oraz założenia wypełnienia.

Implantologia

W gabinetach stomatologicznych uzyskamy również pomoc w przypadku utraty naszych naturalnych zębów. To właśnie implantologia oraz protetyka zajmują się odbudową zębów. Jeżeli chcemy odbudować zęby, mamy na to kilka różnych sposobów. Z wyborem tej najlepszej możliwej opcji pomoże nam specjalista - dentysta. Możemy zdecydować się na stałą bądź ruchomą protezę zębową, albo nawet wszczepienie implantów zębowych. To, jaką protezę powinniśmy wybrać, zależy od kilku czynników. Nie powinniśmy podejmować tej decyzji samemu. Warto porozmawiać na ten temat ze stomatologiem, który się na tym zna i najlepiej wie, co będzie dla nas dobre. Implanty są lepszym rozwiązaniem jeśli chcemy odbudować nie tylko koronę zęba, ale także jego korzenie, dzięki czemu będziemy w stanie odzyskać estetykę uśmiechu, jak i pełną funkcjonalność naszego układu żucia. Wszczepienie implantów jest niestety drogim rozwiązaniem, dlatego w przypadku większych braków w uzębieniu, cały czas największą popularnością cieszą się tradycyjne protezy, do których można w łatwy sposób się przyzwyczaić i które wbrew pozorom - nie stanowią większego problemu. Powinniśmy jednak dobrze się zastanowić, zanim decyzja zostanie podjęta.

Opracowanie:

Dentlight Mariusz Rasiński

Warszawa , Antalla 11

Podziel się