Artykuł sponsorowany Jakie schorzenia można wykryć poprzez pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego

Jakie schorzenia można wykryć poprzez pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, czyli inaczej tonometrię, powinno się wykonywać u wszystkich osób po ukończeniu 40. roku życia, zwłaszcza u osób dalekowzrocznych o bardzo małych gałkach ocznych. Wskazaniem do wykonania tonometrii są także bóle głowy, oczu i okolic oczodołów.

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego jest podstawową metodą diagnostyki jaskry – wyjaśnia nasz rozmówca z Gabinetów Lekarskich Pawlik. Tonometrię wykonuje się również u pacjentów ze stwierdzoną jaskrą w celu dokładnego określenia ciśnienia i ustalenia najlepszych sposobów terapii.

Nadciśnienie wewnątrzgałkowe w przebiegu jaskry

U pacjentów zmagających się z jaskrą bardzo ważne jest ustalenie wartości ciśnienia docelowego, czyli takiego, przy którym choroba nie będzie postępowała. Poziom ciśnienia docelowego jest inny dla każdego pacjenta, zaś wartość ciśnienia zmienia się również w zależności od zaawansowania choroby.

Mechanizm powstawania nadciśnienia wewnątrzgałkowego

Za wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego odpowiedzialne jest nagromadzenie cieczy wodnistej, produkowanej przez nabłonek rzęskowy. U zdrowej osoby ciecz wodnista odprowadzana jest do zatoki żylnej twardówki.

Zdarza się jednak, że odprowadzanie cieczy przebiega wolniej niż jej produkcja, czego konsekwencją jest właśnie nadciśnienie. Najczęstszą przyczyną zmniejszenia odpływu cieczy wodnistej jest zwężenie kąta przesączania lub wady anatomiczne.

Przyczyny jaskry i nadciśnienia ocznego

Wśród czynników powodujących nadciśnienie oczne oraz jaskrę wymienia się przede wszystkim nadmierne wydzielanie cieczy wodnistej. Równie niebezpieczne może być jednak spowolnione wydzielanie płynu przez oczy; zdarza się, że w efekcie zaburzenia równowagi wydzielania i odprowadzania płynu również dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Nadciśnienie oczne może też być wywołane przyjmowaniem niektórych leków steroidowych, powstać w wyniku urazu mechanicznego oka lub towarzyszyć innym chorobom oczu, w tym zespołowi eksfoliacji, rozproszonego barwnika i chorobom rogówki.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas