Materiał Partnera Jakie schorzenia leczy otolaryngolog?

Jakie schorzenia leczy otolaryngolog?

Lekarza zwanego otolaryngologiem często określa się także mianem laryngologa. Jednak w zakresie diagnozowanych i leczonych przez niego chorób znajdują się nie tylko te związane ze słuchem. Oprócz diagnostyki laryngologicznej i badań audiologicznych możemy liczyć na konsultacje w zakresie schorzeń gardła, strun głosowych, zatok i nosa. Przy jakich dolegliwościach pomoże pacjentom otolaryngolog?

Choroby uszu

Problemy z uszami dotykające wielu ludzi dotyczą nie tylko niedosłuchu, ale także bólu. Bardzo ważne jest, aby nie ignorować żadnych objawów i stosunkowo szybko udać się do specjalisty. Kiedy zauważymy u siebie lub dziecka wyciek z ucha i towarzyszący mu niedosłuch możemy mieć do czynienia na przykład z zapaleniem ucha środkowego. Bardzo groźnym schorzeniem, które wymaga interwencji na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym jest zapalenie błędnika. Jego charakterystyczne objawy to zawroty głowy, nudności i oczopląs. Dobrą informacja może być fakt, iż nowotwory ucha środkowego nie należą do częstych choroby diagnozowanych przez otolaryngologów. Oczywiście ich pojawienie zwiększa się wraz z wiekiem pacjenta. Choroba związana z niedosłuchem, którą jest tak zwana otoskleroza objawiająca się narastającym jedno lub dwustronnym niedosłuchem. Wówczas dotknięta nią osoba słyszy lepiej podczas hałasu niż w ciszy.

Choroby gardła i migdałków

Nie wszyscy mają świadomość tego, iż wirusowe zapalenie gardła nie jest tożsame z anginą. Anginą określa się zapalenie gardła, które zostało wywołane przez bakterie a nie wirusy. Pojawia się ono zwłaszcza u dzieci. Najczęstszym objawem jest ostry ból gardła powodujący problemy z przełykaniem. Przy wprowadzeniu odpowiedniego leczenia istotne jest prawidłowe rozróżnienie wirusowego zapalenie gardła od anginy. W tym celu można wykonać badanie posiewu wymazu z gardła, na jego wyniki niestety czeka się stosunkowo długo, dlatego korzystniejsze jest wykonanie szybkiego testu na obecność antygenu właściwego dla tej choroby. Powikłania grożą przerośnięciem migdałków.

Choroby strun głosowych

Wśród chorób strun głosowych wyróżniamy: afonię, dysfonię, zapalenie krtani. Dysfonia to nazwa chrypki a afonia – bezgłosu. To te schorzenia należą do najczęściej występujących w obrębie strun głosowych. Chrypkę powoduje nadmierne nagromadzenie śluzu na więzadłach głosowych. Jeżeli nie da się jej usunąć zwykłym odkaszlnięciem, może ona oznaczać poważniejsze schorzenie będące skutkiem obrzęku strun głosowych lub niewydolności mięśnia głosowego. Afonia jest wywoływana niedowładem mięśni krtaniowych. Zapalenie krtani to choroba objawiają się chrypką i bolesnym pieczeniem w obrębie krtani.

Otolaryngologia to dziedzina zajmująca się schorzeniami związanymi ze słuchem i górnymi drogami oddechowymi. Po zauważeniu niepokojących objawów warto szybko udać się do specjalisty. Justyna Grela-Kowalik jest doświadczonym otolaryngologiem, który praktykuje indywidualne podejściem do pacjenta, co wpływa na szybką diagnostykę i leczenie chorób.

Opracowanie:

Podziel się