Artykuł sponsorowany Jakie są najpopularniejsze metody fluoryzacji zębów?

Jakie są najpopularniejsze metody fluoryzacji zębów?

Starsze pokolenia pamiętają fluoryzację jako obowiązkowy zabieg prowadzony w szkołach, a potem już nie kontynuowany. Obecnie zalecane jest, aby rodzice, w trosce o zdrowie swoich pociech, pilnowali regularności zabiegów fluoryzacyjnych. Sami też powinni je stosować. To ważne, bo fluoryzacja jest skuteczną metodą zapobiegania próchnicy i nadwrażliwości zębów. Jednak należy pamiętać, że pomimo zbawiennego wpływu na szkliwo, fluor może mieć także niekorzystne działanie, jeżeli przyjmowany jest w zbyt dużych dawkach. 

Pozytywny wpływ fluoru na kondycję szkliwa naszych zębów jest znany od dawna. Również od dawna stosowane są dwie metody dostarczania fluoru do zębów. 

Czym różni się fluoryzacja egzogenna od endogennej?   

Najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem fluoryzacji jest aplikacja na szkliwo takiego specyfiku jak na przykład lakier do zębów Fluor Protector SPreparat złożony z fluoru lakieru i rozpuszczalnika jest łatwy w stosowaniu i zapewnia natychmiastowe dostarczenie fluoru do szkliwa. Ze względu na przeznaczenie do stosowania u dzieci, Fluor Protector S ma przyjemny smak i delikatny zapach. Stosowanie lakieru do szkliwa to przykład fluoryzacji egzogennej, czyli zewnętrznej.  

Alternatywnym sposobem dostarczenia fluoru do organizmu jest stosowanie odpowiedniej diety, czyli metoda endogenna. Jeżeli chcemy przyjmować odpowiednie dawki fluoru, powinniśmy spożywać regularnie pokarmy z zawartością orzechów, ryb, nabiału, owoców morza oraz roślin strączkowych. Jeżeli nie chcemy poświęcać czasu na zestawianie właściwej diety, możemy skorzystać z odpowiednich suplementów. Fluor trafia też do przewodu pokarmowego w postaci pozostałości pasty do zębów czy płynu do płukania ust.  

Metoda endogenna wymaga systematyczności i dyscypliny, które są trudne do utrzymania szczególnie w przypadku dzieci. Zdaniem konsultanta z hurtowni sprzętu medycznego Limedic przewaga metod egzogennych jest oczywista: – Metody egzogenne nie przypadkiem wysunęły się na pierwszy plan w profilaktyce próchnicy: odznaczają się bardzo wysoką skutecznością, przynoszą trwałe efekty, a przy tym są łatwe w stosowaniu i atrakcyjne kosztowo. Niezwykle ważną kwestią jest to, żeby nie zaniedbywać regularnego stosowania fluoryzacji. Stomatolodzy zalecają, aby pierwsze zabiegi przeprowadzić już w okresie przedszkolnym, powtarzać je 2-4 razy do roku i kontynuować przynajmniej do pojawienia się stałego uzębienia. Warto też przypomnieć, że fluoryzację można i należy stosować również u osób dorosłych. 

Jak fluor chroni zęby? 

Działanie fluoru na szkliwo jest dwutorowe: tworzy on barierę ochronną dla zębów i odbudowuje szkliwo. Fluor stymuluje remineralizację szkliwa, a w efekcie może doprowadzić do odbudowy drobnych ubytków. Pozostawienie takich skaz bez nadzoru i opieki prowadzi prostą drogą do ich pogłębiania i poważnych problemów z próchnicą. 

Poza działaniem długofalowym, fluor działa również doraźnie: uodparnia szkliwo na działanie szkodliwych związków chemicznych i drobnoustrojów. Fluor tworzy barierę ochronną, która osłania zęby również fizycznie, zapobiegając powstawaniu kamienia i gromadzeniu się osadów nazębnych.  

Czy fluoryzację można przeprowadzić samodzielnie? 

Fluoryzacja nie jest zabiegiem bolesnym czy wyjątkowo skomplikowanym, a do tego wszystkie preparaty do fluoryzacji można łatwo zaopatrzyć się w internetowej hurtowni dentystycznej. Dlatego wiele osób jest zainteresowanych samodzielnym przeprowadzeniem zabiegu. Specjaliści nie polecają tego rozwiązania – głównie ze względu na ryzyko zastosowania zbyt dużej jednorazowej dawki fluoru oraz trudności w starannej aplikacji. Trzeba mieć świadomość, że choć ryzyko jest niewielkie, to jednak istnieje możliwość zatrucia się fluorem. Dlatego należy zachować daleko idącą ostrożność i ściśle stosować się do zaleceń na ulotce preparatu.  

Ostateczna decyzja w kwestii samodzielnej fluoryzacji należy do pacjenta. Natomiast oczywiste jest, że osoba posiadająca wiedzę, doświadczenie i odpowiedni sprzęt przeprowadzi zabieg o wiele dokładniej: zęby będą staranniej oczyszczone przed aplikacją, a preparat fluoryzacyjny pokryje równomiernie całą powierzchnię szkliwa. Przy okazji stomatolog może dokonać przeglądu uzębienia, co może okazać się nie mniej ważne od samej fluoryzacji. 

Czy tylko dzieci powinny fluoryzować zęby? 

Zabiegi fluoryzacyjne u małych dzieci są przyjmowane jako oczywistość: pogląd, że zębami mlecznymi nie warto się specjalnie zajmować, bo i tak są skazane na wymianę, na szczęście należy do przeszłości. Fluoryzacja chroni mleczaki przed przedwczesnym wypadnięciem, a w efekcie pozwala przygotować właściwe warunki do pojawienia się zębów stałych i uniknąć wielu problemów stomatologicznych. Badania potwierdzają, że fluoryzacja w dzieciństwie przekłada się na możliwość cieszenia się lepszym i mocniejszym uzębieniem przez całe życie. O wiele mniej powszechna jest fluoryzacja u osób dorosłych. 

Osoby dorosłe ograniczają się do stosowania odpowiednich past do mycia zębów z zawartością fluoru. Jest to jak najbardziej sensowne działanie i może być wystarczające. Jeżeli jednak chcemy wzmocnić efekt i zapewnić swoim zębom większe bezpieczeństwo, również w wieku dorosłym powinniśmy przeprowadzać okresową fluoryzację. Nie powinniśmy też zaniedbywać fluoryzacji po przeprowadzeniu zabiegów oczyszczania szkliwa. Fluoryzacja zalecana jest szczególnie po skalingu oraz piaskowaniu zębów. Powierzchnię szkliwa, która została odsłonięta po usunięciu kamienia i nalotów przebarwiających, powinna być poddana wzmacniającemu i ochronnemu działaniu fluoru.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas